Firmy při ztrátě nebo odcizení firemního přenosného počítače spatřují daleko větší problém ve ztrátě firemních dat než v pohřešovaném hardwaru. Vyplývá to z ankety, kterou mezi 212 českými firmami provedla v závěru roku 2011 společnost Intel.
Data jsou cennější než hardware pro 92,5 % oslovených firem. Dále 47 % oslovených firem připustilo, že ztráta notebooku vedoucího pracovníka firmy může být pro firmu likvidační. Vlastní zkušenosti s odcizením přenosného počítače má téměř každá druhá z oslovených firem. To je příležitost k poskytnutí vhodných nástrojů a služeb pro ochranu přenosných počítačů.
Potvrzuje to zvyšující se poptávka po nich. „Minulý rok zákazníci začali na naši nabídku řešení na ochranu dat reagovat a začali si je pořizovat. V předchozích letech se o tom spíše jen mluvilo,“ popisuje vývoj v tiskové zprávě Jakub Jiříček ze společnosti Symantec, výrobce bezpečnostního softwaru.
Jak velká příležitost se otevírá?
Celkem 61 % oslovených firem v průzkumu společnosti Intel uvedlo, že odcizený notebook byl zabezpečen proti krádeži. „Notebook je nejzranitelnějším místem nejen firemní bezpečnosti, přistupujeme z něj do banky, nakupujeme v elektronických obchodech a jsou v něm často uloženy i citlivé osobní a rodinné údaje, které zpravidla nechceme nikde sdílet,“ vypočítává ve zprávě pro média Petr Ulvr ze společnosti Intel.
„Obchodní bilance a rozpočty, strategická data o plánech společnosti, údaje o zaměstnancích často podléhající zákonu o ochraně soukromých údajů, vlastní korespondence či důvěrné informace o zákaznících – to všechno se v nepovolaných rukou stává nebezpečným materiálem, který může firmu zásadně poškodit,“ upozorňuje Intel a dává tak dobrý základ k argumentaci pro poskytovatele řešení chránící firmy i řadové uživatele před ztrátou přenosných počítačů.
Intel: ultrabooky budou častějším terčem zlodějů
Intel tvrdí, že se zvyšující se mobilitou přenosných počítačů roste i příležitost pro zloděje. Lehčí a tenčí ultrabooky se tak prý stanou častějším terčem než klasické rozměrnější notebooky. „S mobilitou poroste i příležitost pro zloděje, proto očekávám, že množství ztrát u ultrabooků bude větší než u notebooků,“ uvádí ve zprávě pro tisk Patrik Šolc ze společnosti AutoCont.
Intel proto vyzdvihuje svou technologii Intel Anti-Theft, kterou nasazuje do ultrabooků. Její přítomnost mohou prodejci počítačů uvést jako další výhodu ultrabooků. Předmětná technologie je schopná na dálku například prostřednictvím SMS kompletně vyřadit z provozu i vypnutý počítač.
Intel tvrdí, že zatímco v předchozích letech byla tato úroveň zabezpečení dosažitelná jen pro vybrané firemní zákazníky, s příchodem ultrabooků se už v roce 2012 stává mnohem dostupnější. Dokonce prý i v segmentu nefiremních zákazníků.
„Cena softwaru, který je potřeba ke zprovoznění služby Intel Anti-Theft na ultrabooku, není tak vysoká, je v rozmezí od 790 do 1000 Kč na jeden rok dle typu aplikace,“ říká Patrik Šolc, manažer prodeje služeb společnosti AutoCont.
'
Zdroj a ilustrační obrázek: Intel