Intel ohlásil hospodářské výsledky. Jak se dařilo v Česku a na Slovensku?

22. 1. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Intel oznámil hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí a celý loňský rok. Poslední kvartál naznačil solidní oživení světového IT trhu. Jak se vyvíjely prodeje z pohledu tuzemského zastoupení výrobce?

V letošním roce Intel očekává zvýšení své hrubé marže a výdaje na výzkum a vývoj v objemu 6,2 mld. dolarů.Intel oznámil za 4. čtvrtletí výnosy ve výši 10,6 mld. amerických dolarů. Dosáhl provozního příjmu ve výši 2,5 mld. dolarů, čistého příjmu 2,3 mld. dolarů a zisku na akcii (EPS) 40 centů. V meziročním srovnání těší výrobce především výše čistého zisku, která narostla o 875 %. Samotné výnosy se zvýšily o 28 %.

Za celý rok 2009 Intel vykázal výnosy ve výši 35,1 mld. dolarů, provozní příjem 5,7 mld. dolarů, čistý příjem 4,4 mld. dolarů a zisk na akcii (EPS) 77 centů. Firma vygenerovala provozní zisk ve výši více než 11 mld. dolarů v hotovosti a vyplatila hotovostní dividendu ve výši 3,1 mld. dolarů.

Na celkových výsledcích je v meziročním srovnání patrný vliv zpomalení růstu globální ekonomiky. Výnosy poklesly o 7 %, provozní zisk o 36 %, čistý zisk o 17 % a zisk na akci se oproti roku 2008 snížil o 15 centů. Výsledky podle principů GAAP ovšem zohledňují také pokutu od Evropské komise ve výši 1,45 mld. dolarů i vyrovnání se společností AMD ve výši 1,25 mld. dolarů a související dopady na daňové povinnosti a zisk.

Zajímavý je také pohled na výsledky jednotlivých skupin v rámci firmy Intel. Výnosy PC Client Group klesly o 6 %, výnosy Data Center Group klesly o 2 %, výnosy ostatních skupin Intel Architecture klesly o 21 %, zatímco výnosy z prodeje mikroprocesorů a čipsetů Intel Atom se zvýšily o 167 %.

Intel v Česku a na Slovensku

Zajímal nás samozřejmě také stav českého a slovenského trhu s Intel komponentami ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009 a pohled lokálních zástupců výrobce na další vývoj trhu. Stejně jako na světové úrovni i na tuzemských trzích bylo poslední čtvrtletí loňského trhu nejsilnější.

To je obvyklé, mnohem důležitější ale je rychlost nárůstu prodeje od největšího propadu v druhém čtvrtletí, která výrazně překonala obvyklý sezónní trend. To nám dává velké naděje do budoucna. Přesto v porovnání s ekonomickými celosvětovými výsledky Intelu, náš trh nedosáhl stejně pozitivních výsledků zvláště v porovnání se stejným obdobím v roce 2008. Oživení tedy přichází s určitým zpožděním,“ komentoval hospodářské výsledky pro ChannelWorld František Fait, Channel Application Engineer Intelu.

Čtvrtý kvartál byl velmi důležitý pro uvedení nových procesorů řady Lynnfield. V této oblasti náš trh exceloval rychlostí adopce, kterou měříme počtem zákazníků nakupující nejnovější komponenty nové platformy, tj. jak procesory, tak základní desky. Nejen že náš prodejní (channel) kanál je tradičně pružnější a rychlejší v adopci nové technologie než velcí hráči, ale tentokrát jsme byli dokonce rychlejší než západní Evropa,“ doplnil František Fait.

A jaké jsou nejbližší plány výrobce? „Hned na úvod roku 2010 pokračujeme v uvádění novinek, reprezentovaných nejprve novými desktopovými a mobilními procesory Core i3 a Core i5 s revoluční inteligentní architekturou a poprvé v historii také integrovaným grafickým jádrem. Později budou uvedeny šestijádrové Core i7 procesory či nové Xeony pro servery. Celkově očekávám, že rok 2010 bude rokem oživení, jež bude podporováno novými technologiemi zasahujícími do všech oblastí od mobilních počítačů, přes profesionální počítače s výrazně inovovanou vPro technologií až po kategorii nejsilnějších serverů,“ uvedl František Fait.

ICTS24

Pro Intel a jeho resellery byl rok 2009 významný i z jiného důvodu. Výrobce totiž změnil svůj distribuční model pro evropské země. Mezi tradiční autorizované distributory se tak zapojila ABC Data a Tech Data Distribution. V druhé polovině roku pak oznámil dodávky komponentů Intelu také Avnet.

Na reportáž z uvedení nových procesorů Core i3 a Core i5 se můžete těšit v pondělí na ChannelWorldu.

Čtěte dále

AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SPB
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SPB
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
GFI Software: Umělá inteligence v IT bezpečnosti automatizuje rutinní činnosti
GFI Software: Umělá inteligence v IT bezpečnosti automatizuje rutinní činnosti