ICC: Intel (ne)končí s VBI a vypouští na trh nejrychlejší procesor na světě

Tradiční podzimní setkání partnerů Intelu ICC (Intel Channel Conference) se uskutečnilo 29. 10. v Bratislavě a 6. 11. v Praze. Zástupci výrobce Vlastimil Maar a František Fait seznámili účastníky s novinkami v desktopech, mobilních platformách, serverech i v partnerském programu, zaměřili se také na obchodní příležitosti.

ICC: Intel (ne)končí s VBI a vypouští na trh nejrychlejší procesor na světěVšemi segmenty se prolínalo téma tzv. Green PC, tedy systémů, které mají díky technologiím Intelu nižší spotřebu a mírnější dopad na životní prostředí.
Vlastimil Maar vyzdvihl příležitost k oživení trhu s desktopy prostřednictvím nabídky malých PC v podobě mini-ITX systémů. Ty mohou být zajímavé právě nízkou spotřebou, ale i cenou a užitnou hodnotou. Jako výhoda z hlediska prodejce může být vnímán rovněž externí zdroj, který se snáze reklamuje. V současnosti nabízené základní desky pro standard mini-ITX obsahují vstupy HDMI i možnosti vzdálené správy pomocí vPRO, během příštího roku se počítá s podporou DDR3.

Atom do druhého PC

PC malých rozměrů slaví úspěch mimo jiné díky procesoru Atom, který několikanásobně převýšil prodejní očekávání Intelu. Cílové skupiny zákazníků pro zařízení obsahující Atom vidí Intel na rostoucích trzích, kterými jsou uživatelé s první zkušeností s PC nebo žáci ve školách. Uplatnění nachází Atom i na vertikálních trzích, kde je poptávka po malých rozměrech a nízké spotřebě. Jako příležitost na rozvinutém trhu byla uvedena nabídka zákazníkům požadujícím další PC do domácnosti.
Atom se dodává rovněž do netbooků, které v současnosti velmi táhnou nahoru prodeje zejména Asusu a Aceru. Zástupci Intelu na ICC apelovali na prodejce, aby důrazně rozlišovali označení netbook (zavedené letos právě Intelem) a notebook. Zákazník by měl být upozorněn na rozdíl mezi plnohodnotným, výkonným notebookem a netbookem. Správné cílení produktu je důležité i proto, že pokud nabídnete všem zákazníkům netbook, ochuzujete se o možnost prodat dražší notebook, což ohrožuje váš celkový obrat (netbooky jsou výrazně levnější).

Core i7 již na trhu

Na ICC byla představena očekávaná novinka v oblasti procesorů Core i7, který je podle nezávislých testů nejrychlejším CPU na trhu a překonává své Core2 Duo předchůdce až o 40 %. Zákazníky si tedy bude hledat mezi uživateli s náročnými grafickými aplikacemi a fanoušky inovací. Na českém trhu je procesor se čtyřmi jádry, technologií Hyper-Threading, Turbo Boost, interní 8MB L3 cache a podporou DDR3 reálně dostupný od poloviny listopadu ve třech edicích, nejlevnější přitom začíná na 284 dolarech. Core i7 je první procesor postavený na 45nm architektuře Nehalem a žádá si základní desku podporující tzv. QuickPath Interconection, jež nahradila FSB sběrnici. První modely desktopů s Core i7 již nabízejí 100MEGA Distribution, Alza, AT Computers (Comfor), Autocont, Czech Computer, eD System (Lynx), Prestigio nebo TS Bohemia (Barbone).
Z dalších trendů přednášející potvrdili tendenci integrace procesorů a základních desek společně s grafickými procesory a zvukovou kartou vedoucí k nabídce all-in-one řešení od jednoho výrobce. V oblasti mobilních PC je naplánována nová platforma Calpella, jež má vstoupit na trh v druhém až třetím kvartálu 2009. Stále větší pozornost přitahuje rovněž využívání SSD disků, které jsou až stokrát rychlejší než klasické HDD a zároveň mají 4,5x menší spotřebu.

Co bude s VBI?

Program VBI (Verified by Intel) oficiálně skončil. Jeho prostřednictvím nabízeli autorizovaní distributoři odběr konfigurovatelných notebooků založených na platformě Intelu, které mohli partneři dále prodávat pod vlastní značkou. Stavět vlastní notebooky by měl nadále umožnit program CBB (Common Building Blocks), který je plnohodnotnou náhradou VBI s tím rozdílem, že Intel již nebude určovat specifikace pro hotové barbony. Certifikace Intelu bude nadále udělována jednotlivým komponentům, a to včetně klávesnic, displejů, mechanik atd. Odlišná bude také distribuce, zatímco dříve se barbony dodávaly z jednoho skladu pro celé území EMEA, program CBB počítá s lokálními distributory. V ČR se o konkrétním subjektu v současnosti vyjednává.

Partnerský program Intelu výrazných změn nedoznal a můžete se do něho i nadále přihlásit prostřednictvím partnerské sekce na stránkách www.intel.com/reseller. V platnosti zůstává i motivační program Flex+, ve kterém za nákupy procesorů získáváte body směnitelné za řadu odměn. Pokud hledáte podporu nebo chcete zjistit stav svého konta, v Intel Reseller Centru přibyla nová ikonka Live Chat – pokud svítí zeleně, je pro vás dostupná živá podpora hovořící česky. Poptávat můžete informace k technické a marketingové podpoře i vyřízení reklamace.
Komentáře