Zástupci společnosti Intel přiblížili vizi projektu Athena, jenž se soustředí na budoucí vývoj tenkých a lehkých notebooků. „Mění se způsob využívání notebooků i požadavky na parametry,“ uvedl Sudha Ganesh, ředitel hodnocení systémů a řešení.
Hlavní inženýr Intelu Phil Corriveau dodal, že v současném světě se stále více prosazuje zakázkový model ekonomiky, kdy si společnosti najímají externí pracovníky namísto stálých zaměstnanců. S tím souvisí i stoupající požadavky na mobilitu.
„Lidé nepracují jen v kanceláři, ale i v kavárnách, doma či ve vlaku,“ vysvětluje Corriveau. „Tito uživatelé zároveň vyžadují stejné funkce a stejný výkon svých počítačů nehledě na to, kde se zrovna nacházejí.“
Tři základní pilíře Atheny
Intel proto definoval tři klíčové pilíře pro Project Athena:
- Zařízení musí být vždy připraveno k použití díky lepšímu připojení a bleskové autentizaci.
- Výkon zařízení musí odrážet reálné pracovní podmínky.
- Zařízení musí být schopné poskytovat stejný výkon jak na baterii, tak při zapojení do sítě.
Pro splnění těchto kritérií musí zařízení splňovat několik požadavků. V rámci první fáze v roce 2019 budou muset zařízení certifikovaná projektem Athena disponovat procesorem Intel desáté generace, Thunderboltem 3, Wi-Fi 6 a splňovat konkrétní požadavky na rozměry s ohledem na mobilitu.
Později budou přidány i požadavky na RAM, SSD a větší konektivitu. Samozřejmostí má být konzistentní výkon i celodenní výdrž baterie. Budoucí zařízení s nálepkou Athena by měla zvládnout 25 hodin přehrávání videa v režimu letadlo s nízkým jasem displeje.
Chceme inovace, ne marketing
Aby zařízení získala verifikaci projektu Athena, budou muset splňovat celkem 57 požadavků, z nichž se 15 vztahuje k výkonu a 5 k baterii. Intel nicméně zdůraznil, že neplánuje z projektu Athena vytvořit certifikaci orientovanou na spotřebitele.
„Project Athena je program zaměřený na inovace, nestane se z něj spotřebitelská značka,“ zdůrazňuje Josh Newman, viceprezident a generální ředitel segmentů pro mobilní inovace ve společnosti Intel.
Zpočátku budou přísné požadavky projektu Athena splňovat jen prémiová zařízení, Intel nicméně nevylučuje, že certifikaci získají i počítače z nižších cenových kategorií. Ještě v tomto roce by měla být představena zhruba desítka certifikovaných notebooků.
Zdroj: IDG News Service