Výrobní podniky v České republice, Rumunsku, Maďarsku a Polsku se podle IDC dostaly se v předchozích letech do červených čísel. Kromě finanční a euro krize se na výsledku podepisuje i západoevropská konkurence.
Tlak na výrobce vedl k uvědomění, že musí upgradovat výrobu, lépe integrovat dodavatelské řetězce a zvážit nové modely byznysu i zdrojů a vylepšit vhled do výrobního procesu, uvádí IDC. V tom hrají zásadní roli investice do IT.
Podle nedávno vydaných analýz výdajů od IDC budou investice do IT ze stran výrobních podniků v roce 2017 o 21 % vyšší než v roce 2013. Odhad platí pro ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.
Data dále ukazují, že kombinované IT výdaje výrobních firem z ČR a Polska v roce 2013 přesáhnou 2,7 miliardy dolarů. Nejdynamičtějším trhem s dvouciferným růstem IT výdajů je Rumunsko.
Nejrychleji v segmentu střední a východní Evropy poroste segment softwaru. Jeho hodnota v roce 2017 bude v porovnání s rokem 2013 o 27,7 % vyšší.
Automobilový segment má zůstat v odvětví nejrobustnější se 7% ročním průměrným růstem investic do high-tech elektronických komponent a vybavení (až do roku 2017).
„Po téměř stagnujících předpokládaných celkových výdajích do IT napříč středoevropskými výrobními podniky v roce 2013 se výdaje v roce 2014 vrátí na atraktivní míry růstu, což podpoří produktivitu a pružnost dodavatelského řetězce výrobců v regionu,“ uvedl Martin Kuban, analytik IDC CEMA.
„Mírně vyšší důvěra spotřebitelů vyústí v novou poptávku, což pomůže vytvořit lepší prostředí pro nasazení IT, které podpoří konkurenceschopnost a může pomoci usnadnit průběh těžkých období, které ještě pravděpodobně přijdou,“ dodal Kuban.
Zdroj: IDC