Podle analytiků dosáhne obrat v segmentu serverů určených pro cloud v roce 2015 hodnoty 9,4 miliardy dolarů. Veřejné cloudy se na této hodnotě podílí částkou 3,6 miliardy dolarů, zbytek, tedy 5,8 miliard dolarů, bude vydán na privátní cloudové systémy.
Veřejné cloudy jsou podle zjištění analytiků většinou stavěny na jednodušším hardwaru se zaměřením na spotřebu energie a pořizovací náklady. Spolehlivost a dostupnost se pak řeší na softwarové úrovni, například pomocí virtualizace.
IDC předpokládá, že do segmentu veřejného cloudu dodají výrobci v roce 2015 celkem 1,2 milionu serverů a meziroční míra růstu mezi lety 2011 až 2015 dosáhne 21,1 %. Segment privátního cloudu je naproti tomu postaven na výkonnějším a spolehlivějším hardwaru, takže průměrná cena jednoho serveru je značně vyšší.
Ačkoli privátní cloud dosáhne v roce 2015 obratu o 1,2 miliard dolarů vyššího než veřejný cloud, analytici odhadují počet nasazených serverů v roce 2015 na 570 tisíc. Meziroční míra růstu pro období 2011 až 2015 je odhadována na 22,4 %.
Virtualizace desktopů na vzestupu
Podle zjištění IDC poroste v příštích několika letech výraznou měrou také virtulizace desktopů, a to jak z hlediska počtu zákazníků, tak obratu. Technologie virtualizovaných desktopů již vyspěla a stále více firem má o toto řešení zájem.
IDC zhodnotilo celkem 12 poskytovatelů z hlediska současného řešení a dlouhodobých cílů. Citrix dopadl nejlépe a IDC si ho označilo za lídra této kategorie. Poskytovatele Deskstone, Kaviza, Microsoft, MokaFive, Quest SW, Virtual Bridge a VMware označili analytici za významné hráče na poli virtualizace desktopů.
Zdroj: IDC
Titulní foto: PixBox - Fotolia.com