Společnost IDC informuje, že výdaje na výpočetní a úložnou infrastrukturu pro cloudová nasazení v druhém čtvrtletí letošního roku vzrostly o celých 22,4 % na 22,6 miliardy dolarů. Investice do cloudu stále převyšují necloudový segment.
I ten si ovšem podle analytiků připsal povzbudivý výsledek – ve sledovaném období meziročně posílil o 15,2 % na 17,3 miliardy dolarů. IDC poukazuje na to, že se v obou segmentech jedná o netypicky vysoký růst.
Za ním stojí kombinace faktorů od obnovovacího cyklu a rostoucích cen přes plnění nevyřízených objednávek z předchozích kvartálů až po očekávané složitější ekonomické podmínky, které by v blízké budoucnosti mohly výdaje na IT negativně ovlivnit.
Dvouciferný růst napříč kategoriemi
Výdaje na cloudovou infrastrukturu podle IDC v druhém čtvrtletí 2022 vzrostly o 18,9 % na 15,6 miliardy dolarů. Odborníci očekávají, že bude pokračovat silná poptávka po sdílené cloudové infrastruktuře – výdaje na ni by v roce 2023 měly překonat celý segment necloudové infrastruktury.
Segment dedikované cloudové infrastruktury si ve sledovaném období polepšil o 30,9 % na 7 miliard dolarů. Z celkové dedikované infrastruktury bylo 46,3 % kapacity nasazeno v prostorách zákazníka.
Analytická společnost předpovídá, že investice do cloudové infrastruktury za celý rok 2022 vzrostou o 17 % na 88,9 miliardy dolarů, což je výrazné zlepšení oproti 10% meziročnímu růstu v roce 2021.
Necloudová infrastruktura by za celý rok podle IDC měla posílit o 6,1 % na 66,4 miliardy dolarů, sdílená cloudová infrastruktura o 15,1 % na 61 miliard a dedikovaná cloudová infrastruktura o 21,4 % na 27,9 miliardy.
O infrastrukturu mají zájem všichni
IDC monitoruje různé kategorie poskytovatelů služeb a objem výpočetní a úložné infrastruktury, kterou tito poskytovatelé služeb nakupují, a to včetně cloudové i necloudové infrastruktury.
Kategorie poskytovatelů služeb zahrnuje poskytovatele cloudových služeb, poskytovatele digitálních služeb, poskytovatele komunikačních služeb a poskytovatele spravovaných služeb.
Ve druhém čtvrtletí 2022 utratili poskytovatelé služeb za výpočetní a úložnou infrastrukturu celkově 22,6 miliardy dolarů, což je v meziročním srovnání o 19,7 % více. Tyto výdaje navíc představovaly něco přes polovinu celého trhu.
Zbytek trhu (např. podniky, vláda atd.) pak podle analytické společnosti zvyšovali své výdaje podobně vysokým tempem – meziročně o 18,5 % – což znamenalo další rekordní čtvrtletí růstu v tomto segmentu.
IDC v tomto kontextu očekává, že investice poskytovatelů služeb by v roce 2022 mohly dosáhnout 88,3 miliardy dolarů, což by představovalo meziroční zlepšení o 13,9 %.
CEE hluboko v mínusu
Analytici dále zjistili, že z geografického hlediska se investice do cloudové infrastruktury ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily ve všech regionech kromě střední a východní Evropy, která strádá vlivem války na Ukrajině. Výdaje v CEE tak meziročně klesly o 42,9 %.
Naopak střední východ a Afrika a Asie/Pacifik (kromě Číny a Japonska) meziročně vzrostly nejvíce, a to o 41,6 %, respektive 40,0 %. Všechny ostatní regiony vykázaly růst v rozmezí 10 až 25 %, čímž se sledované období stalo jedním z nejsilnějších čtvrtletí pro růst investic do cloudové infrastruktury na celém světě.
V roce 2022 IDC očekává, že výdaje na cloudovou infrastrukturu porostou ve všech regionech kromě střední a východní Evropy, přičemž tři regiony, APeCJ, MEA a západní Evropa, by mohly dosáhnout ročního růst v rozmezí 20 až 25 %.
Perspektivní růst do roku 2026
Z dlouhodobého hlediska analytická společnost předpovídá, že výdaje na cloudovou infrastrukturu budou mít v prognózovaném období 2021–2026 porostou v průměru o 12 % ročně a na konci období dosáhnout 134 miliard dolarů.
Sdílená cloudová infrastruktura bude tvořit 71,9 % z celkového množství cloudu, s 12,7% průměrným ročním růstem. Výdaje na dedikovanou cloudovou infrastrukturu porostou v průměru o 10,4 % ročně na 37,7 miliardy dolarů.
Investice do necloudové infrastruktury naopak porostou jen o 0,2 % ročně a v roce 2026 dosáhnou hodnoty 63,4 miliard dolarů. Očekává se také, že výdaje poskytovatelů služeb na výpočetní a úložnou infrastrukturu porostou v průměru o 10,9 % ročně a na konci období dosáhnout 130,2 miliardy.
Graf – Prognóza vývoje trhu 2021–2026
Zdroj: IDC