Podle předběžných výsledků výzkumu agentury IDC poklesl celkový prodej PC v regionu CEE v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku meziročně o 7,1 % při 6,3 milionu prodaných kusů.
Stolních PC se prodalo 2,3 milionu kusů, což je meziroční pohoršení o 4,1 %. Prodej přenosných PC klesl při 3,9 milionu prodaných kusů o 8,8 %.
V konkurenci mobilních zařízení
Větší zájem byl zaznamenán u podnikových zákazníků, naopak koncoví uživatelé utráceli méně.
Výsledky podle IDC odrážejí situaci trhu, který se stále potýká s ekonomickými tlaky, vysokou nezaměstnaností a nepříznivými kurzy některých národních měn.
Při výběru se koncoví uživatelé rozhodovali podle ceny, což počítačům přineslo konkurenci v podobě levnějších tabletů a chytrých telefonů.
Zároveň byly distribuční kanály v průběhu kvartálu obezřetné při nakupování a na poklesu se mělo podepsat i ukončení výroby mininotebooků.
„Výsledky regionu CEE v posledním loňském čtvrtletí trochu pozvedl komerční sektor, který meziročně utrácel jen o 2,2 % méně,“ uvedla Nikolina Jurisic z agentury IDC.
„Například v Rusku, Polsku, České republice a Maďarsku jsme zaznamenali nárůst nákupů, když firmy a instituce dočerpávaly své roční rozpočty.“
Přestože meziroční srovnání nedopadlo dobře, v porovnání s předchozími kvartály loňského roku byl ten poslední ve znamení zvýšeného zájmu o PC (viz infografika). Na pozitivní růst to však nestačilo.
Mezi výrobci se nejvíce dařilo Asusu, HP a Lenovu. Dohromady držely tyto tři firmy 48,3% podíl CEE trhu s PC. Asus se podle IDC zaměřil na uvádění nových produktů pro koncové zákazníky, zatímco druhí dva výrobci těžili z obchodního sektoru a veřejných tendrů.
Grafika 1 - Trh PC v regionu CEE v posledních pěti kvartálech.
Zdroj: IDC