Trh spotřebního materálu pro tisk zaznamenal podle analytiků z IDC v regionu střední a východní Evropy ve druhé polovině roku 2013 mírný meziroční pokles o 1,5 %.
Podle IDC se však velmi významně změnilo složení trhu, a to zejména nástupem tzv. klonů - kompatibilních kopií originálních (OEM) náplní. Jejich design je velmi podobný originálnímu spotřebnímu materiálu, ale používají neoriginální jádra pro cartridge i další neoriginální komponenty a prodávají se za výrazně nižší ceny než standardní kompatibilní materiál.
Podle Tomáše Hody z IDC se různí penetrace napříč regionem. Zatímco na Ukrajině nebo v Rumunsku je rozšíření relativně malé, například v ČR, Rusku, Maďarsku nebo Polsku mají klony představovat až jednu třetinu prodaného kompatibilního materiálu.
Laser poráží inkoust
V porovnání prodeje materiálu pro dvě hlavní skupiny tiskáren a multifunkcí se více dařilo tomu pro laserová zařízení. Prodej vyrostl v druhém pololetí 2013 o 4,6 % a tržby o 7,3 %.
Naopak prodej materiálu pro inkoustová zařízení poklesl o 5,1 % a tržby dokonce o 16,1 %. IDC to přičítá zmenšující se uživatelské základně a právě dostupnosti levných klonů.
„Trh s materiálem pro inkoustová i laserová zařízení byl v druhém pololetí 2013 silně ovlivněn výrobci levných kompatibilních náplní, včetně příchodu klonů z Asie. Cílem těchto produktů jsou především velmi rozšířená entry zařízení. Kompatibilní náplně a klony přitom nepoškozují pouze OEM, ale i místní výrobce. V průběhu příštích let mohou být vážnou hrozbou pro tradiční výrobce spotřebního materiálu,“ dodal Tomáš Hoda.
Infografika: Spotřební materiál v regionu CEE podle původu
Tmavě modrá - OEM; oranžová - kompatibilní náplně; červená - doplňovací služby; světle modrá - padělky.
Zdroj: IDC