Společnost IDC vydala novou prognózu týkající se trhu služeb veřejného cloudu v regionu střední a východní Evropy. Pro rok 2017 počítají analytici se 24,6% růstem trhu na 1,15 miliardy dolarů, pro celé období 2015-2020 pak předpovídají průměrný roční růst o 22 %. V roce 2020 má hodnota trhu činit 1,92 miliardy dolarů.
IDC podotýká, že růst trhu má být sedmkrát rychlejší než růst obecného trhu ICT v regionu a zároveň o 0,5 p. b. rychlejší než celkový růst globálního trhu veřejného cloudu. To však má být více než čímkoliv jiným dáno skutečností, že náš region zaostává za západní Evropou nebo Severní Amerikou a tyto rozvinuté trhy zpomalují.
SaaS pokrývá přes dvě třetiny trhu
Výrazně dominantním typem cloudové služby bude SaaS, kam spadají softwarové aplikace a software pro systémovou infrastrukturu – v roce 2017 se má postarat o 67,5 % celkových investic. Podniky si budou nejčastěji pořizovat pokročilé aplikace v podobě ERP a CRM systémů, případě řešení pro spolupráci.
Investice do SaaS navíc mají do roku 2020 růst o 21,7 % ročně, což je jen o trochu méně, než kolik IDC předpovídá službám z kategorie IaaS (22,5 %) a PaaS (22,3 %). Pokud tedy nedojde k výraznému zvratu, zůstane SaaS dominantním segmentem trhu i v následujících letech.
Pokud jde o příležitosti, poskytovatelé služeb by je měli podle IDC hledat především v oblasti průmyslu, který bude nejrychleji rostoucí vertikálou z hlediska využívání veřejného cloudu. Nadprůměrně však mají růst také investice ve veřejném sektoru, především díky iniciativám zaměřeným na chytrá města.
Výrazný podíl na celkových investicích si však v období do konce roku 2020 udrží také segmenty služeb a maloobchodu. Nejrychlejší růst investic podle analytiků vykáží velké společnosti. U firem s 500 až 999 zaměstnanci mají investice růst o 26,4 % ročně, u podniků nad 1 000 zaměstnanců pak dokonce o 28,7 %.
Česká republika je regionální trojkou
Největším trhem v regionu podle IDC zůstane Rusko, ale jeho podíl má postupně klesat ze 38,3 % v roce 2015 na 35,0 % v roce 2020. Druhým největším trhem je Polsko se 16,1% podílem v roce 2017 a třetí je Česká republika se 12,4 %.
Nejvyšší růst mají ve sledovaném období vykázat Maďarskou a Rumunsko, ale to neznamená, že na tom ostatní státy nebudou podobně dobře. IDC zdůrazňuje, že všechny trhy v regionu s výjimkou Ruska mají během sledovaného období růst o více než 20 % ročně.
Zdroj: IDC