Trh podnikového síťového hardwaru v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) vykázal v prvním kvartálu 2016 pokles o 6,8 %. Podle údajů společnosti IDC je na vině slabší prodej switchů, které představují největší ze tří segmentů trhu. Hodnota prodaných routerů a bezdrátových produktů naopak mírně vzrostla.
„Trh podnikových sítí v regionu EMEA v roce 2015 stagnoval poté. Technologické a ekonomické faktory jsou dost silné na to, aby v roce 2016 vrátily trh k růstu, ale očekáváme velmi různé výsledky na jednotlivých národních trzích,“ uvedl analytik IDC Peter Košinár.
Daří se 40Gb a 100Gb switchům
Pokud však má trh letos růst, bude muset napřed vyrovnat ztrátu z prvního kvartálu. Příjmy z routerů a bezdrátových produktů sice vyrostly o 2,4 %, resp. 2,3 %, ale příjmy z nejdůležitějšího segmentu switchů se propadly o 10,3 %.
Za propad switchů mohou výsledky ve střední a východní Evropě, zejména v Rusku a na Ukrajině. IDC však očekává, že se tento segment v dalších kvartálech vrátí k růstu. Silný růst podle analytiků zaznamenaly switche s 40Gb a 100Gb ethernetem. Lídry segmentu jsou Cisco a HPE se společným podílem přesahujícím 69 %.
Prodej SOHO routerů a AP podporujících 802.11ac
V oblasti routerů se silně dařilo zařízením kategorie SOHO, tedy těm určeným pro malé kanceláře. Příjmy z nich vyrostly o 7,6 %, tedy několikanásobně více než celý segment. Cisco je hegemonem tohoto trhu v regionu EMEA s podílem pohybujícím se okolo 75 %. Na druhém místě s uctivým odstupem následuje Huawei, na třetím pak OneAccess.
V oblasti přístupovým bodů rostl prodej zařízení podporujících standard 802.11ac, která již tvořila bezmála 67 % všech tržeb, což je o poznání více než 45 % v prvním kvartálu roku 2015.
Trhy v západní Evropě a oblasti MEA rostly, jen náš region CEE vlivem situace na ruském trhu poklesl o 9 %. I v tomto segmentu je lídrem Cisco s přibližně 45% podílem následované HPE se 13 % a Ruckusem s 8 %.
Zdroj: IDC