Při srovnání s rokem 2010 loni narostly prodeje počítačů v CEE v kusech o 7,5 % a v příjmech o 3,1 %.
V souvislosti s nedostatkem pevných disků ke konci roku 2011 způsobených záplavami v Thajsku se zvedly ceny počítačů, které způsobily přeorientování zákazníků na cenově dostupnější a výbavou chudší modely. Podle slov analytiků IDC lze očekávat, že se situace vrátí do normálu na konci letošního roku.
Mobilní počítače představovaly v roce 2011 dvě třetiny všech prodaných počítačů a při meziročním srovnání jejich prodeje rostly dvouciferně, zatímco poptávka po stolních počítačích se zvedla jen v řádu jednotek procent.
Prvním třem výrobcům stolních počítačů, HP, Dell a Lenovo, patřilo více než 10 % trhu a žádný jiný výrobce nedosáhl hranice 5 %. V segmentu mobilních počítačů je situace odlišná. První trojka tvořená Asusem, Acerem a HP tvořila 54 %.
Netbooky jdou z kurzu
Co se týče segmentu přenosných počítačů, analytici očekávají klesající poptávku po netboocích nejen z důvodu nasycení trhu, ale také snižování cen klasických notebooků a v neposlední řadě rostoucího zájmu o tablety.
Pokles podílu stolních počítačů a naopak zvýšený zájem o mobilní počítače není podle analytiků jen otázkou preferencí. Souvisí také s cyklem výměny hardwaru, který je v případě počítačů delší. Průměrný životní cyklus počítače v regionu střední a východní Evropy (CEE) je 4,1 roku a v případě velkých podniků se počítače vyměňují zpravidla po sedmi a více letech.
Mezi zajímavé fakty patří skutečnost, že v malých firmách do 10 zaměstnanců fungují klasické počítače jako servery a celkově v regionu jsou dva servery z pěti stolní počítač.
Zdroj: IDC