IDC: Trh externích úložných řešení v západní Evropě rostl v druhém čtvrtletí o 6 %

4. 10. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Externí úložná řešení v západní Evropě v druhém čtvrtletí vůči prvnímu oslabila, celkově ale trh zůstává silný. Jaké jsou podrobnosti?

Podle analytické společnosti IDC rostl v druhém čtvrtletí letošního roku trh externích storage systémů v západní Evropě o 6 % a dosáhl hodnoty 1,27 miliard dolarůPodle analytické společnosti IDC rostl v druhém čtvrtletí letošního roku trh externích úložných systémů v západní Evropě o 6 % a dosáhl hodnoty 1,27 miliardy dolarů.

porovnání s prvním čtvrtletím se však jedná o pokles 5 %. To analytici vysvětlují uzavřením několika velkých obchodů v prvním čtvrtletí a zároveň vlivem pokrizového efektu, kdy firmy zlepšovaly svou infrastrukturu.

Růst je zkreslený slábnoucím dolarem, v konstantní měně totiž klesl segment externích storage systémů v západní Evropě meziročně o 6 % a vůči předchozímu čtvrtletí dokonce o 10 %.

Firmy v západní Evropě letos v druhém čtvrtletí více utratily za rozsáhlé úložné systémy s cenou 250 tisíc dolarů  a výše (high-end), kdy investice v tomto segmentu rostly meziročně o 18 %.

Meziroční pokles o 3 % zažil ve sledovaném období segment midrage storage řešení (25 až 250 tisíc dolarů). IDC přisuzuje tento fakt přesunu investic buď k dražším řešením, a nebo naopak k těm nejlevnějším. Zatímco levnější midrage servery (od 25 do 50 tisíc dolarů) rostly meziročně o 18 %, dražší kategorie (100 až 250 tisíc dolarů) ze stejné období ztratila 31 %.

Spodní kategorii storage systémů, kterou IDC označuje jako „entry-level“, se v druhém čtvrtletí letošního roku v západní Evropě dařilo dobře. Produkty s cenou do 25 tisíc dolarů si na obratu polepšily o 12 % a spodní kategorie s cenou 5 až 15 tisíc dolarů rostla dokonce o 25 %.

Výrobcům vévodí EMC

Stejně jako na světovém trhu, i v západní Evropě je ve druhém čtvrtletí jedničkou v externích úložištích EMC, kterému se meziročně i mezičtvrtletně podařilo zvýšit náskok nad druhým NetAppem. EMC se podle analytiků dařilo v high-end storage řešeních s cenou 250 tisíc dolarů a více.

NetApp sice nerostl tak rychle jako EMC, přesto byl v západní Evropě v daném období velmi silný, když se mu dařilo především v midrange segmentu. Výsledky třetího HP a čtvrtého IBM byly téměř shodné s loňským druhým čtvrtletím a oba výrobci také přišli o kus svého tržního podílu.

Nejvíce se meziročně dařilo pátému výrobci Hitachi Data Systems, který rostl o 58 %. Úspěch zaznamenalo především high-endové řešení Virtual Storage Platform. Na šestém místě je Dell, který dočasně bojuje s důsledky zastavení přeprodeje systémů od EMC. Rozhodnutí se podle analytiků projeví pozitivně až v budoucnu, v současné době díky tomu ztratil Dell meziročně 13 % na obratu a posunul se z 5. na 6. místo.


Top výrobci extreních storage řešení za druhé čtvrtletí 2011 v západní Evropě

Výrobce

Meziroční změna v Q2

Změna Q1-Q2

EMC

20 %

-3 %

NetApp

16 %

-5 %

HP

3 %

-2 %

IBM

-1 %

-5 %

Hitachi

58 %

-3 %

Dell

-13 %

-16 %

Zdroj: IDC

ICTS24


Trh rostl nejlépe ve Francii

Navzdory slábnoucímu dolaru si trh externích úložných systémů v druhém čtvrtletí 2011 ve Spojeném království, Německu a Itálii meziročně udržel svou hodnotu, nicméně vůči předchozímu čtvrtletí oslabil.  Trhu se dařilo ve Francii, kde rostl o 32 % (v dolarech), Švýcarsku a severských zemích, naopak díky dluhové krizi poklesl v Portugalsku, Irsku, Řecku a Španělsku.  V konstantní měně rostly externí úložné systémy pouze ve Francii a to o 17 %.

IDC také nedávno zveřejnilo dvě zprávy, podle kterých rostl v druhém čtvrtletí světový trh externích úložných řešení o 10,2 % a software pro úložné systémy o 11,3 %. Světový trh externích úložných řešení analyzovala také společnost Gartner, která v daném období uvádí růst 11,6 %.

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
GFI Software: Umělá inteligence v IT bezpečnosti automatizuje rutinní činnosti
GFI Software: Umělá inteligence v IT bezpečnosti automatizuje rutinní činnosti
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SPB
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SPB
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně