IDC: Trh chytrých telefonů v zemích V4 negativně ovlivňují protiepidemická opatření

11. 12. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Romolo Tavani - Fotolia.com
Celkový prodej chytrých mobilů v zemích Visegrádské čtyřky ve 3Q meziročně klesl o 7,3 %. Lídrem trhu je v České republice a v Polsku společnost Xiaomi, v Maďarsku a na Slovensku firma Samsung.

Společnost IDC informuje, že ve třetím kvartálu 2020 bylo na trhy v zemích Visegrádské skupiny (V4) dodáno 3,619 milionu chytrých telefonů, což představuje meziroční pokles o 7,3 %.

Oproti druhému letošnímu čtvrtletí odbyt chytrých mobilů v zemích V4 vzrostl téměř o čtvrtinu. Podíváme-li se ale na letošní rok jako celek, je zřejmé, že si protiepidemická opatření vybrala svou daň. Vývoj víceméně kopíroval situaci ve zbytku EU,“ říká Zdeněk Kroužel, analytik společnosti IDC.

Země skupiny V4 se podle IDC od zbytku evropského trhu liší zastoupením jednotlivých výrobců. Již ve druhém letošním kvartálu se v nich, podobně jako v Řecku nebo na Ukrajině, stala lídrem trhu chytrých telefonů čínská značka Xiaomi.

Xiaomi těží z útlumu Huawei

V regionu získala 28,9% podíl a v České republice a Polsku se umístila na čele žebříčku největších dodavatelů. Výrobce dle analytiků těží zejména z postupného oslabování pozice firmy Huawei, jejíž nejnovější mobily nepodporují aplikace Googlu.

IDC uvádí, že prodeje značky Huawei oslabily zejména v Polsku a na Slovensku, méně potom v České republice a v Maďarsku. V rámci regionu čínský výrobce zaznamenal pokles tržního podílu z 26,1 % v prvním čtvrtletí na 17,4 % ve třetím.

Společnost Samsung si v zemích skupiny V4 udržela celkové druhé místo v Maďarsku je dokonce zdaleka nejsilnějším hráčem. Ve třetím letošním čtvrtletí Samsung podle IDC obsluhoval 25,2 % trhu v regionu. Před rokem jihokorejská značka držela třetinový podíl, mezikvartálně mírně oslabila.

Apple se umístil na čtvrtém místě s podílem 11,4 %. Výrobce podle IDC zaznamenal výrazný růst odbytu díky úspěchu modelů iPhone 11. Ty se na celkových prodejích chytrých telefonů značky ve třetím čtvrtletí podílely více než z poloviny.

Aukce kmitočtů podpoří zájem o 5G

Ačkoli nově uváděné modely již podporují sítě 5G, tato technologie dle analytické společnosti zatím nehraje na trzích skupiny V4 příliš velkou roli. Ve třetím čtvrtletí jí bylo vybaveno pouhých 3,4 % prodaných chytrých telefonů.

Analytici společnosti IDC ale očekávají, že jejich podíl v dalším období poroste díky poklesu cen zařízení s podporou sítí 5G a rychlému šíření této technologie do modelů středních tříd.

Po letošních aukcích kmitočtů, v nichž byly přiděleny volné frekvence pro 5G, dojde v roce 2021 v České republice, Maďarsku a na Slovensku k plošnému rozšíření sítí páté generace. Také tento krok přispěje k růstu poptávky.

Podle Kroužela ovšem není výhled na závěr roku příliš příznivý. „Země Visegrádské čtyřky překonaly první vlnu koronaviru s mírnějšími restrikcemi než většina Evropy, říká.

Druhá vlna ale tento region zasáhla stejně tvrdě jako ostatní evropské země. Očekáváme tedy, že čtvrté čtvrtletí bude také z hlediska odbytu poměrně slabé,“ uzavírá.

bitcoin_skoleni

Tabulka – Trh chytrých telefonů v zemích Visegrádské skupiny (miliony kusů)

Společnost

Prodej 3Q20

Podíl 3Q20

Prodej 3Q19

Podíl 3Q19

Meziroč. změna

1. Xiaomi

1,05

28,9 %

0,62

15,8 %

69,6 %

2. Samsung

0,91

25,2 %

1,50

38,5 %

-39,4 %

3. Huawei

0,63

17,4 %

0,95

24,3 %

-33,7 %

4. Apple

0,41

11,4 %

0,30

7,6 %

39,3 %

ostatní

0,62

17,1 %

0,54

13,8 %

14,6 %

Celkem

3,62

100 %

3,91

100 %

-7,3 %

Zdroj: IDC

Čtěte dále

IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi