Společnost IDC uvádí, že ruská invaze na Ukrajinu a následné diplomatické a ekonomické reakce dovedly Evropu i svět do kritického bodu. Důsledky konfliktu dopadnou také na globální trh informačních a komunikačních technologií.
„Aktuální geopolitická situace v následujících měsících a letech nepochybně ovlivní globální poptávku po informačních a komunikačních technologiích,” říká Andrea Siviero z IDC.
Více než polovina respondentů průzkumu, jež analytická společnost provedla, podle něj v současnosti přehodnocuje plány svých technologických výdajů na rok 2022. „Desetina se chystá provést velmi výrazné změny,“ upřesňuje.
Výpadky poptávky budou mít jen omezený vliv
Analytici očekávají zejména hluboký propad a následné pomalé oživení výdajů na ICT v Rusku a na Ukrajině. Výpadek poptávky v těchto zemích ale bude mít na globální úrovni jen omezený dopad.
IDC v tomto kontextu poukazuje na to, že obě země se společně podílejí na celosvětových výdajích na ICT zhruba jedním procentem. V rámci Evropy jde o 5,5 %.
Podstatně větší vliv na globální i regionální trhy ICT budou mít podle expertů vedlejší důsledky konfliktu. Konkrétně hovoří o narušení obchodních vztahů, dodavatelských řetězců, toků kapitálu a cen energií. Tyto faktory se negativně promítnou do celé globální ekonomiky.
Nové články do mailu
Chcete mít každý týden přehled o informacích pro resellery, dodavatele služeb a profesionály v prodejním kanále IT a CE? Objednejte si náš mailový servis. Objednat si lze i newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze serverů vydavatelství Internet Info.
Vývojáři bez práce
IDC upozorňuje, že konflikt zastavil obchodní operace na Ukrajině a ruská ekonomika pociťuje první projevy uvalených sankcí. V obou zemích tak letos dojde k vysokému, dvoucifernému propadu poptávky.
Analytická společnosti rovněž uvádí, že více než sto globálních technologických společností založilo na Ukrajině své pobočky a mnohem více dalších působí v Rusku. Konflikt narušil práci desítek tisíc vývojářů a vedl k přesunu některých služeb.
Tyto vztahy, spolu s fyzickými aktivy a personálem, který je s nimi spojen, stejně jako veškeré budoucí plány rozvoje, bude podle analytiků třeba ve světle konfliktu přehodnotit.
Další rána pro polovodiče
Doposud uvalené finanční sankce podle IDC představují vážný problém pro dostupnost zahraničních úvěrů v Rusku. Zároveň představují hrozbu potenciální ztráty pro půjčky, jež ruským firmám a institucím poskytly státy EU.
Bez přístupu k úvěrům bude většina ruských organizací nucena v nejbližší době pozastavit investice do nových technologií. Země také trpí vážným nedostatkem hotovosti, což výrazně ovlivňuje spotřebitelské výdaje.
Sankce rovněž výrazně ovlivní i vývoz hotových výrobků a technologických komponent. Dopad na exportující západní společnosti bude ale podle odborníků vzhledem k velikosti tohoto odbytiště relativně malý. Větší důsledky přinese omezení dovozu technologických materiálů z Ruska a Ukrajiny.
Podle IDC dopadne zejména na odvětví polovodičů, které počítalo s dodávkami neonového plynu, palladia a C4F6. Konflikt podle očekávání naruší také globální dodavatelské řetězce, protože náklady budou přesměrovávány kolem obou zemí, což zvýší cenu dopravy.
Pozor i na dlouhodobé dopady
Kromě výše uvedených bezprostředních důsledků lze podle IDC očekávat i další krátkodobé a dlouhodobé dopady. Patří mezi ne zvýšená volatilita akciových trhů a tržní spekulace, riziko kybernetických útoků i možnosti zahájení kybernetické války, narušení prostředí pro rozvoj start-upů v Rusku a na Ukrajině.
„Vzhledem k proměnlivé povaze konfliktu IDC doporučuje, aby technologičtí dodavatelé identifikovali slabé články v ekosystému svého hodnotového řetězce, nasadili agilní strategie v dodavatelském řetězci a vytvořili akční plány, které jim umožní předvídat a reagovat na rušivé vlivy,“ uvádí Philip Carter z IDC.
Zdroj: IDC