Příjmy z prodeje virtualizačního software po celém světě ve čtvrtém kvartálu meziročně spadly o 10 % na 447 milionu dolarů především díky ekonomickému tlaku a rostoucí konkurenci. Naopak se o 13 % zvýšil počet prodaných virtualizační licencí, ovšem celkově za rok 2009 segment zaznamenal pokles o 7 %.
První příčku s meziročním růstem o 26 % si udrželo HP a ovládlo tak 38 % trhu virtualizovaných serverů. Dell navzdory 17% nárůstu oslabil svoji pozici a spadl z 29 % na 26 %. Na třetí pozici se umístilo IBM, které zaznamenalo zvýšení prodejů o 37 % a získalo 16 % trhu.
Jedničkou ve virtualizační platformě zůstal VMware ESX, meziročně dokázal zvýšit počet prodaných licencí o 19 %. Přes pokles dosahující 9 % se na druhém místě umístil VMware Server, na který utočí Microsoft Hyper-V, jenž vykázal růst o 215 %. Naopak čtvrtý Virtual Server 2005 zaznamenal pokles o 29 %. Na páté příčce se umístil Citrix XenServer, jehož prodeje se meziročně zvýšily o 290 %.
Region EMEA
V Evropě, Blízkém východě a Africe dopadla situace obdobně jako po celém světě. Podíl virtualizovaných serverů dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí 17,7 % a vzrostl o 2,8 % na celkových 110 tisíc kusů. Virtualizační software dosáhl hodnoty 158 milionu dolarů, což představuje meziroční růst o 3,9 %. Virtualizačních licencí se prodalo ve srovnání s předchozím rokem o 8,54 % více.
Dle slov analytiků nadále pokračuje tendence v nasazování placených hypervisorů v kombinaci s placeným virtualizačním softwarem. Taková konfigurace se ve čtvrtém čtvrtletí nacházela na 71,7 % všech virtualizovaných serverech. Do západní Evropy putovalo 20,1 % všech prodaných kusů virtualizovaných serverů a výrazný růst zaznamenává také region CEMA, na který připadlo 11,02 %.
Lídrem v regionu EMEA se stalo HP, jenž ovládlo 50 % trhu. Na druhé pozici se umístil Dell s 33% podílem a třetí IBM získalo 15 %.
Virtualizační platformu i přes meziroční pokles o 1,8 % v prodaných licencí ovládl VMware s ESX. Druhý se umístil Microsoft Hyper-V s růstem o 254 % a Citrix XenServer stejně jako ve světě zaznamenal rekordní růst, v regionu EMEA dosáhl konkrétně 355 %.
Zdroj: IDC (duben, 2010)