IDC očekává, že výnosy 3D tisku v regionu CEE porostou v letech 2016 až 2020 složenou meziroční mírou růstu o 28 % a po pěti letech dosáhnou ročního objemu 2,3 miliardy dolarů.
Mezi největší vertikály 3D tisku patří výroba, profesionální služby a vzdělávání. Ty to tři sféry by měly letos tvořit dvě třetiny výdajů na 3D tisk v našem regionu.
Samotná výroba bud letos tvořit více než polovinu celkových výdajů v regionu střední a východní Evropy. Tento podíl si má díky 22% meziročnímu růstu udržet i nadále. Nedávný průzkum IDC ukazuje, že 3D tiskárnu má méně než 10 % výrobních podniků.
IDC uvádí, že 3D tisk pomáhá výrobcům zjednodušit některé složitější procesy včetně lití, odlívání a obrábění. Kupříkladu metalurgický a gumárenský průmysl těží ze sníženého množství odpadu a možnosti zakázkové výroby.
Průzkum IDC ukazuje, že nejvíce znalí v problematice 3D tisku jsou vedoucí řízení životního cyklu produktů, kteří mají současně největší vliv na nákup a implementaci. To není překvapení, jelikož 3D tisk spolu s dalšími technologiemi dává produktovým návrhářům nové možnosti, jak optimalizovat návrh produktů a zlepšit vyrobitelnost začleněním komponent vytištěných na tiskárně do konečného produktu.
IDC také vidí potenciál pro firmy, které v regionu CEE nabízejí 3D tisk jako službu a obecně služby spojené s 3D tiskem. „Navzdory tomu, že cena 3D tiskáren v průběhu let stále klesá, středo- a východoevropské firmy chápou, že nákup jednoho high-endového stroje je stále investice desítek až stovek tisíc dolarů,“ uvedl Zdeněk Kroužel, seniorní výzkumný analytik IDC a dodává, že pro účely výzkumu a vývoje je pronájem dostupným řešením.
Zdroj: IDC