Podle výsledků studie Digital Universe od IDC s názvem „Extracting Value from Chaos“ (Získávání hodnoty z chaosu) se objem informací na světě každé dva roky více než zdvojnásobí a roste tak rychleji, než udává Moorův zákon.
V roce 2011 má být vytvořeno a replikováno 1,8 zetabajtů dat. To například odpovídá více než 200 miliardám filmů ve vysokém rozlišení (každý o délce dvě hodiny) – jednomu člověku by jejich zhlédnutí při nepřetržitém sledování trvalo 47 milionů let.
Technologie umožňující „zkrotit informace“ snižují náklady na vytváření, zaznamenávání, správu a ukládání dat na jednu šestinu v porovnání s rokem 2005. Od roku 2005 každoroční investice podniků do cloudových řešení, hardwaru, softwaru, služeb a personálu potřebného k vytváření, správě a ukládání těchto informací a ke generování příjmů na jejich základě, vzrostly o 50 % na 4 biliony dolarů.
50x více dat na 1,5x více IT specialistů
Do roku 2020 budou IT oddělení po celém světě čelit výzvám jako zdesetinásobení počtu serverů (virtuálních a fyzických) a padesátinásobný růst objemu informací. Počet souborů a dalších kontejnerů, v nichž jsou informace v digitálním světě uloženy, vzroste 75x, tedy ještě více než objem samotných dat. Je tomu tak proto, že vzniká stále více systémů s integrovanými čidly (oblečení, mosty, lékařské přístroje). Ke správě všech těchto dat bude třeba 1,5násobek současného počtu IT specialistů.
IDC také odhaduje, že do roku 2015 bude téměř 20 % digitálních informací procházet „rukama“ poskytovatelů služeb cloud computingu, tedy že daný bajt bude v určitém bodě své cesty od původce k likvidaci uložen nebo zpracováván v cloudu. Až 10 % dat přitom zřejmě bude v cloudu udržováno.
Studie, která byla zpracována již popáté, měří a odhaduje objem digitálních ročně vytvořených a zkopírovaných informací a analyzuje důsledky pro jednotlivce, podniky a IT specialisty.
Zdroj: EMC
Foto: © .shock - Fotolia.com