V roce 2011 se v regionu EMEA prodalo téměř 4,8 milionu elektronických čteček a podíl regionu dosáhl 17 %. Zájem spotřebitelů o čtečky elektronických knih loni zapříčinil pokles cen a rovněž došlo k otevření oficiálních obchodů a velkému boomu Kindlu od Amazonu v Německu, Francii, Itálii a Španělsku.
Původně jej prodával Amazon přímo, ale nyní jej prodává také skrz retail na tamních trzích a jeho dostupnost a rozšíření a je mnohem vyšší.
Druhým nejúspěšnějším výrobcem e-čteček se v uplynulém roce stalo Sony. Dařilo se také novým výrobcům, kteří vstoupili na trh v regionu EMEA. Jedním z nich byl kanadský Kobo Books, který se svou agresivní cenovou politikou a sítí retailových prodejců bodoval ve Velké Británii, Francii a Německu.
V závěru roku zaznamenaly nárůst rovněž zařízení s TFT obrazovkou a operační systémem Android, kdy jejich cena spadla pod 60 eur. Německý výrobce Trekstor se ve spolupráci s knihkupectvím Hugendubel těšil popularitě, protože zařízení s TFT displeji se stávají cenově dostupnými pro zákazníky, kteří nechtějí příliš utrácet.
Analytici očekávají, že v letech 2012 až 2016 porostou prodeje e-čteček meziroční mírou 37 % (CAGR). Tahounem se stane západní Evropa, kde meziroční míra růatu dosáhne 41 %. Celkově do roku 2016 dosáhnou prodeje e-čteček v regionu EMEA 24 milionů kusů a jeho podíl se zvýší na 37 %. Primárními zákazníky zůstanou koncoví spotřebitelé, ale předpokládá se, že čtečky najdou uplatnění také ve výukovém sektoru, s tím jak poroste množství knih v digitální podobě.
Zdroj: IDC