Dne 13. 3. 20012 se v pražském Slovanském domě uskutečnila IDC IT Security Roadshow. Vedle prezentací předních zahraničních a tuzemských odborníků se diskutovaly otázky bezpečnosti v souvislosti se současným vývojem technologií a jejich vlivem na přístup k bezpečnostním strategiím ve firmách.
Steven Frantzen, senior vicepresident, research, EMEA a managing director, CEMA, uvedl, že se svět přesouvá ke třetí technologické platformě – mobilním zařízením a aplikacím, které výrazně ovlivní IT bezpečnost.
Mobilní zařízení letos „vyhrají“ – poprvé v dodávkách překonají trh PC. Zároveň však poroste konkurence (Amazon – největší podíl Android zařízení) a klesne cena (objeví se hodně low-cost zařízení).
„Nové aplikace a služby budou tvořeny s ohledem na trendy jakými, jsou cloud, mobilní zařízení a aplikace nebo sociálních technologie. Očekávaný nárůst aplikací, jejichž integrace mezi ty stávající bude nezbytná, se pak výrazně promítne na složitosti systémů a stejně tak ovlivní objem dat,“ říká Frantzen.
Dodává také, že přenosy mobilních dat poprvé překonají fixní, ne však v České republice, kde ještě není vybudovaná odpovídající infrastruktura. Digitální obsah by měl letos meziročně vzrůst podle IDC o 48 % na 2,72 ZB a většina těchto dat bude nestrukturovaná.
Nejvyšší hodnotu bude mít kombinace firemních a sociálních dat, což zvyšuje potřebu analytických nástrojů pro získání vhledu do dat z trhu.
Hlavní dopady třetí platformy na bezpečnost
Steven Frantzen hrozby a příležitosti shrnul v tom, že se objeví řada mobilních zařízení, která firmy nevlastní, tisíce aplikací, jež nejsou spravovány ani zabezpečeny vlastním IT, a poroste množství cloudových služeb, jež spravují poskytovatelé služeb a zároveň je sdílí s tisíci dalších podniků. Obecně tedy poroste objem velkých dat, která vlastní a spravují jiní.
Novým standardem se stane zabezpečení aktiv, která firmy nevlastní, nekontrolují ani nespravují. Třetí platforma tak má podle IDC přinést mezi lety 2012 a 2020 70 % nových investic do IT.
Čeho se IT bojí a čeho by se mělo bát?
Thomas Vavra, research director, software, IDC CEMA, uvedl, že hlavními obavami IT jsou dnes spolehlivost a zabezpečení. Náklady sice patří mezi nejdůležitější faktory, ale nehrají již hlavní roli.
Organizace se podle Vavry budou v následujích 20 letech vypořádávat s rostoucím množsvím hrozeb a jejich složitostí, IT rozpočty a zkušenosti však budou stagnovat. Hlavní výzvou pro organizace dnes nění virus, ale složitost a velký rozsah. Společnosti tak potřebují nástroje pro správu zabezpečení.
Vavra poukázal také na současné výzvy západních států, které můžeme se zpožděním očekávat u nás. V USA za rok 2011 rostly výdaje na zabezpečení především v oblastech mobility, virtualizace a sociálních sítí.
Hlavní výzvami je nedostatek IT personálu, nedostatečná integrace mezi bezpečnostními zařízeními a příliš mnoho koncových zařízení ke spravování. V důsledku toho rostou investice do UTM. Společnosti podle Vavry potřebují prozkoumat své bezpečnostní prostředí a zvážit, která správa technologií jim pomůže se vypořádat s výzvami, jímž čelí. Budou se totiž násobit.
Nezapomínat na lidi
Jedněmi z probíraných hledisek byly také lidský faktor, nastavení procesů a bezpečnostní politiky. „Ty jsou pro efektivní zajištění bezpečnosti IT stejně důležité jako výběr technologie,“ podotýká Thomas Vavra.
Otázkou lidského faktoru a jeho zdokonalováním se ve svém příspěvku zabýval Dan Lohrmann, hlavní manažer pro technologie státu Michigan a držitel řady ocenění v oblasti technologií a bezpečnosti. Diskuze po jeho přednášce ukázala, že na obou kontinentech představují lidé a jejich chování značná rizika, která nemůže pokrýt ani ta nejlepší technologie.
Zdroj: ChannelWorld. IDC