Společnost IDC přináší nemilé zprávy z globálních trhů ethernetových switchů a routerů. Trh switchů pro 2. a 3. vrstvu totiž ve čtvrtém kvartálu 2019 oslabil o 2,1 % na 7,6 miliardy dolarů, trh routerů pro podniky a poskytovatele služeb klesl o 7,7 % na 4,2 miliardy.
Analytici ovšem jedním dechem dodávají, že první zmiňovaný trh za celý loňský rok dokázal vyrůst o 2,3 % na 28,8 miliardy dolarů, prodej routerů pak podle IDC víceméně stagnoval při nepatrném růstu o 0,4 % na 15,5 miliardy dolarů.
Velký vzestup switchů na polském trhu
Trhu switchů se podle společnosti dařilo zejména v regionu MEA, kde ve čtvrtém kvartálu vyrostl o 10,1 %, za celý rok pak o 9,8 %. V našem regionu střední a východní Evropy poptávka vzrostla o 5,8 % na konci roku a o 1,7 % za celý rok.
Analytici v tomto kontextu poukazují na Polsko, jež vykázalo dvouciferný růst, konkrétně o 17, 4 % za poslední čtvrtletí a o 11,7 % za celý rok. Naopak západoevropský trh skončil v červených číslech – zaznamenal pokles o 8,5 % ve čtvrtém kvartálu a 2,9 za celý rok.
Významný pokles hlásí Spojené království, kde poptávka klesla o 12 % za poslední čtvrtletí a o 6,8 % za celý rok. Ve čtvrtém kvartálu stagnoval i latinskoamerický trh, za celý rok si pak připsal 2,6% pokles. Tržby v USA na konci roku klesly o 5 %, trh však za celý rok vykázal zdravý 4,5% růst.
Ne tak negativní vyhlídky
„Trhy switchů a routerů v závěru loňského roku vlivem několika faktorů mírně zaškobrtly,“ říká Rohit Mehra z IDC. „Nadále se projevují makroekonomické problémy od obchodní války mezi USA a Čínou až po rýsující se brexit.“
Mehra upozorňuje, že epidemie koronaviru COVID-19 výsledky ze čtvrtého kvartálu neovlivnila, dá se však očekávat, že těžkosti na obou trzích ještě prohloubí. Pozitivní podle něj však je, že pro podniky jsou investice do digitálních platforem i nadále prioritou.
IDC uvádí, že růst na trhu přepínačů i nadále pohání zájem o zařízení podporující 100Gb ethernet. Jejich prodej ve sledovaném období stoupl o 24,7 % a tvořil 18,3 % celkového trhu. Poptávka po 25Gb switchích meziročně stoupla o 57,1 %.
Dodávky 10Gb switchů sice vzrostly o 7 %, tržby však klesly o 13 %. Tento segment podle analytiků na konci roku tvořil 27,3 % celého trhu. Nejsilnějším segmentem zůstávají 1Gb switche, jejichž prodej meziročně stoupl o 4,1 %.
Smíšené výsledky na trhu routerů
Globální trh routerů pro podniky a poskytovatele služeb ve čtvrtém kvartálu klesl o 7,7 % – větší segment zařízení pro poskytovatele služeb se podle analytiků propadl o 11,7 %, podnikový segment naopak vyrostl o 6,2 %.
Trh pak za celý rok 2019 vyrostl o takřka zanedbatelných 0,4 %, přičemž první segment klesl o 1,5 %, zatímco druhý posílil o 6,9 %. Jednotlivé trhy přinesly smíšené výsledky; zatímco například region MEA rostl, americký trh v posledním kvartálu oslabil o 11,5 %, za celý rok pak o 3,1 %.
Výrobci jako na houpačce
Jako na houpačce se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo i jednotlivým výrobcům. Vedoucí Cisco oslabilo o 6,4 % na trhu switchů a o 18,5 % na trhu routerů. Za celý rok pak na prvním trhu stagnovalo, na druhém pak vykázalo 3,4% pokles.
Druhé Huawei v prvním případě vyrostlo o 8,9 % za čtvrtý kvartál pak o 7,8 %. Tržby Huawei na trhu routerů na konci roku sice klesly o 4,1 %, ale za celý rok stouply o 4,1 %.
Příjmy z prodeje switchů v posledním čtvrtletí klesly i společnostem Arista Networks (o 11,1 %) a HPE (o 15,9 %). Zatímco první výrobce za celý rok vykázal růst o 9,8 %, tržby HPE se za rok 2019 propadly o bezmála desetinu.
Juniper sice na trhu switchů na konci roku vyrostl o 11,7 %, za celý rok ale zaznamenal 7,2% propad. V červených číslech skončil i na trhu routerů – ve čtvrtém kvartálu oslabil o 4,6 %, za celý rok pak o 11,7 %.
Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů
Zdroj: IDC