Společnost IDC zveřejnila nejnovější výsledky globálního trhu podnikového síťového hardwaru. Zatímco segment ethernetových switchů pro druhou a třetí vrstvu zaznamenal v prvním kvartálu 2017 meziroční růst o 3,3 % na 5,66 miliardy dolarů, trh podnikových routerů za stejné období poklesl o 3,7 % na 3,35 miliardy.
Prodej switchů ve skutečnosti roste rychleji
Z finančních ukazatelů by se dalo usuzovat, že trh switchů roste jen mírně, ale opak je pravdou. Počet prodaných portů se meziročně zvýšil o 11 %, 21,9 %, 23,9 %, resp. 776,4 % v kategorii 1Gb, 10Gb, 40Gb, resp. 100Gb řešení.
Postupující standardizace však současně vede k propadu cen a příjmy výrobců se mírně snížily ve všech kategoriích kromě 100Gb ethernetu, kde se naopak zvýšily o 323,5 %. Právě tato kategorie se postarala o celkový mírný růst celého trhu, který by jinak z finančního hlediska vykázal pokles.
IDC hovoří o dvou zásadních faktorech – kromě standardizace trhem hýbe poptávka po vyšší rychlosti. Oba faktory ženou vzhůru počet prodaných portů, ale standardizace momentálně poráží rychlost, pokud jde o vývoj cen. Tyto trendy si mají udržet svůj vliv během celého zbytku roku 2017.
Český trh se propadl o 29 %
Z geografického hlediska se dařilo trhům v oblasti MEA, která vykázala celkový růst o 9,1 %. Západní Evropa rostla o 6 %, region Asie a Tichomoří bez Japonska vykázal růst o 3,5 % a Severní Amerika v prvním kvartálu rostla o 2,5 %.
Jihoamerické trhy naopak celkově poklesly o 0,4 %, Japonsko hlásí pokles o 0,6 % a zdaleka nejhoršího výsledku dosáhla oblast střední a východní Evropy, kde se příjmy výrobců snížily o 2,4 %. Největší vinu na tom měl 30% propad polského a 29% propad českého trhu.
Routery vs. softwarové architektury
Trh podnikových routerů se v prvním kvartálu snížil o zmíněných 3,7 %, přičemž v segmentu modelů pro datacentra došlo k silnějšímu poklesu o 4,4 %, zatímco segment modelů určených pro nasazení ve firmách se snížil o mírnějších 1,4 %.
IDC upozorňuje na fenomén softwarově definovaných architektur, které mají v nadcházejících kvartálech začít pronikat do oblasti WAN a přinést s sebou potenciál narušit tradiční modely routingu. Společně s cloudem mají tyto architektury „narušit dosavadní status quo v oblasti routerů a switchů“.
Z geografického hlediska se dařilo trhu routerů v oblasti Asie a Tichomoří bez Japonska, která vykázala celkový nárůst o 8,8 %, zatímco samotné Japonsko rostlo o 5,2 %.
Zbytek světa už na tom byl hůře – oblast MEA vykázala pokles o 1 %, střední a východní Evropa o 4,1 %, západní Evropa o 7,1 %, Severní Amerika o 9,8 % a Jižní Amerika dokonce o 23,4 %.
Cisco klopýtalo, Huawei rostlo
Pokud jde o výrobce, Cisco si udrželo svou dominantní pozici na obou trzích, byť se muselo smířit se 3,5% poklesem v oblasti switchů a se 13,3% propadem v oblasti routerů. Podíly výrobce po prvním kvartálu činily 55,1 %, resp. 43,9 %.
Velice dobře se naopak dařilo čínskému Huawei, které rostlo o bezmála 70 % v oblasti switchů a o 17 % v oblasti routerů. Jeho podíly po prvním kvartálu dosahují 6,3 %, resp. 19,8 %.
Na třetím místě v oblasti switchů pak skončilo HPE se 6% podílem a do první pětice se vešla ještě Arista s 5,1% podílem a Juniper se 4,3% podílem.
Graf – Vývoj tržních podílů největších výrobců
Zdroj: IDC