Společnost IDC ve své nové prognóze o celosvětových dodávkách chytrých telefonů nešetří optimismem. Podle analytiků by trh měl letos meziročně vyrůst o 7,7 % na 1,38 miliardy kusů; v roce 2022 by pak měl posílit o 3,8 % na 1,43 miliardy.
Není překvapením, že hnacím motorem je 5G, a to zejména v oblastech, kde dochází ke spouštění sítí nejnovější generace. Na rozvíjejících se trzích zase po loňském pandemickém zpomalení bují poptávka po 4G telefonech střední a nižší třídy.
Na základě těchto faktorů analytická společnost odhaduje, že globální trh chytrých telefonů do konce roku 2025 poroste v průměru o 3,7 % ročně. Výrobcům sice dělá vrásky nedostatek polovodičů, dopad na chytré telefony by měl být ale menší než na ostatní odvětví.
Trojciferný růst dodávek telefonů s 5G
„O spotřebitelské výdaje se vedle chytrých telefonů přetahují i příbuzné trhy, jako jsou počítače, tablety, televizory a zařízení pro chytrá domácnost, i tak ale dodávky nadále rostou,“ komentuje situaci Ryan Reith z IDC.
Dodávky mobilů s podporou 5G by podle IDC měly v roce 2021 růst ve všech regionech (kromě Číny) trojciferným tempem. Lídrem trhu s 50% podílem dodávek však dle analytiků zůstane právě Čína, následovaná USA s 16 %.
„Přestože růst o 7,7 % bude působit jako působivý obrat na trhu, musíme mít na paměti, že se odrážíme od jednoho z nejnáročnějších let, jaké jsme kdy zaznamenali,“ upozorňuje Anthony Scarsella z IDC.
Rok 2021 podle něj zaznamená největší meziroční růst roku 2015. Tlak výrobců na zařízení s 5G zároveň zvýší průměrnou prodejní cenu zařízení o 9,7 % na 376 dolarů; cena mobilů se 4G se nicméně propadne o 27 %.
Graf – Prognóza trhu chytrých telefonů 2020-2025
Zdroj: IDC