Podle nové zprávy společnosti IDC došlo v roce 2016 ke 29% nárůstu prodeje 3D tiskáren a 18% růstu příjmů jejich výrobců oproti roku 2015. Analytici hovoří o růstu trhu napříč všemi regiony a vzestupu nových technologií a materiálů, které s sebou přinášejí nové možnosti využití této technologie.
Nejvyšší růst prodeje podle analytiků vykázaly tiskárny využívající technologie FFF/FDM a SLA, zatímco z hlediska příjmů se nejlépe dařilo tiskárnám vybaveným technologiemi pracujícími s práškovými materiály. Obrat v tomto širším segmentu vyrostl o bezmála 40 %.
Z regionálního hlediska se nevíce dařilo trhům v oblasti Asie a Tichomoří bez Japonska, která se podle IDC stala globálně nejvýznamnějším trhem pro 3D technologie. Vysoký růst vykázala také oblast CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika).
Pokud jde o výrobce, lze vnímat výrazné rozdíly mezi výrobci osobních/stolních zařízení a výrobci velkých průmyslových řešení. Čínské firmy Flashforge, XYZ Printing a Tiertime se například postaraly o 30 % celkového prodaného objemu, ale jejich příjmy tvořily jen 5 % globálního obratu trhu.
Oproti tomu výrobci Stratasys a 3D Systems, což jsou zástupci druhé skupiny, dohromady prodali pouze 6 % z celkového objemu, ale z hlediska globálního obratu měly bezmála třetinový podíl.
Graf – Rozdělení trhu komerčních tiskáren, druhé pololetí 2016
Zdroj: IDC