V roce 2009 vzrostl objem digitálních informací oproti roku 2008 o 62 % na 0,8 zetabajtů. Letos analytici očekávají vytvoření 1,2 zetabajtů informací. Problémem je podle analytiků skutečnost, že aktuálně vzniká o 35 % více digitálních informací, než je existující úložná kapacita a během následujících let toto číslo vzroste na více než 60 %. Jak na tom vydělat?
Celých 70 % informací bude letos vytvořeno jednotlivci, kteří běžným způsobem využívají svůj počítač (posílají emaily, stahují filmy, ukládají fotografie atd.). Do hry však vstupují firmy, které velmi často zodpovídají za ochranu a správu těchto informací. Firmy sice vytvoří jen 20 % všech digitálních dat, ovšem často zodpovídají právě za ochranu a správu dat jednotlivých uživatelů, takže spravují 4krát víc dat. Tato zodpovědnost se bude dále rozšiřovat s rostoucím využíváním sociálních sítí a Webu 2.0 v podnikovém prostředí.
S očekávaným nárůstem objemu dat v příštích letech však nekoresponduje počet IT specialistů, neboť ten se celosvětově zvýší údajně jen 1,4krát. A právě proto budou muset být hledány nové způsoby efektivního a bezpečného ukládání informací. Možností, jak toho docílit, je přechod na prostředí private cloud. Podle odhadů analytiků bude v roce 2020 jedna třetina všech digitálních informací uložena nebo alespoň zpracována právě v prostředí cloudu.
Podle slov Michala Fišera, generálního ředitele společnosti EMC Czech Republic, je problém reálný a prognózy v předchozích studiích se naplnily. Kromě cloudu doporučuje nasadit inteligentní technologie jako je například deduplikace, kterou můžete pro své zákazníky bez problémů rozjet již dnes.
Zdroj: IDC, EMC (červenec, 2010)