Společnost IDC předpovídá, že trh čipů v letošním roce dosáhne hodnoty 661 miliard dolarů, což by představovalo meziroční zlepšení o 13,7 %. V roce 2021 se přitom tržby vyšplhaly na 582 miliard.
Nejsilnější poptávku analytická společnost eviduje ze strany průmyslu a automotive, kde zájem meziročně vzrostl o 30,2 %, resp. 26,7 %. Čipy putují zejména do mobilů s podporou 5G, herních konzolí, bezdrátových přístupových bodů, datacenter a nositelné elektroniky.
Analytická společnost očekává, že růst poptávky bude v následujících měsících pozvolnější. Spotřebitelský trh totiž vlivem inflačních tlaků citelně zpomalí. IDC odhaduje, že celosvětový trh čipů poroste do roku 2026 v průměru o necelých 5 % ročně.
Blýská se na stabilnější časy
Omezení dodávek čipů nejsilněji ovlivňuje koncové trhy, které potřebují vyspělé výrobní uzly. Výrobci byli nuceni zpomalovat výrobní linky či oddalovat implementaci nových funkcí a uvádění nových produktů na trh. Tyto problémy pak podle IDC způsobily růst průměrných prodejních cen.
„Trh čipů zaznamenal v roce 2021 mimořádně silný růst, aktuálně se však na některých trzích potýká s omezenými zásobami. Nové výrobní závody sice tyto tlaky uvolní, ovšem přináší riziko, že v roce 2023 bude produkce čipů naopak příliš vysoká,“ naznačuje Nina Turnerová z IDC.
Mario Morales z IDC zmírňuje obavy z nadprodukce a dodává, že celkově je polovodičový průmysl na cestě ke zdravému růstovému cyklu. „Čipy jsou kriticky důležité pro celou řadu systémů. Díky tomu se v příštích pěti a sedmi letech poptávka nepropadne.“
Samsung novým králem čipů
Co se jednotlivých výrobců týče, Samsung uzmul první příčku Intelu. Tržby prvního jmenovaného se v roce 2021 vyšplhaly na 75,8 miliard dolarů, což představuje meziroční zlepšení o celých 31,1 %.
V roce 2021 ovládalo deset největších výrobců 58 %, což je srovnatelný podíl s předchozím rokem. Společnost IDC ve své zprávě upřesňuje, že z 200 monitorovaných výrobců zaznamenalo v roce 2021 růst o 20 % a více 120 z nich.
Analytická společnost navíc očekává, že frond-end výroba uspokojí poptávku do třetího čtvrtletí tohoto roku, back-end výroba se ovšem bude potýkat s problémy, které se navíc budou projevovat i v první polovině 2023.
Makroekonomická mračna
Dobrou zprávou je, že díky dlouhodobým dohodám, jež slévárny a dodavatelé uzavřeli v roce 2021, se postupně bude navyšovat kapacita, a to zejména v oblasti vyspělejších výrobních linek.
IDC předpovídá, že kategorie pamětí DRAM a flash v letošním roce vykážou růst o 18 %, resp. 26 %, a to i přesto, že by na konci letošního roku měly postupně klesat průměrné prodejní ceny.
Vrásky na čele nicméně dělají globální makroekonomické problémy, inflační spirála, lockdowny v Číně a následky války na Ukrajině. Čínská ekonomika by se podle analytiků měla mírně zotavit již v druhé polovině tohoto roku.
Zdroj: IDC