Na konferenci IDC konané v pražském hotelu Hilton přivítal účastníky František Balogh, country manager, IDC CEMA. Po něm již převzal slovo Vladimír Kroa, ředitel výzkumu, IT Services, IDC CEMA, s přednáškou zaměřenou na rostoucí důležitost cloudu pro provozní řízení IT.
Podle IDC patří mezi hlavní preference uživatelů v oblasti IT v regionu střední a východní Evropy (CEE) především sladění potřeb byznysu a jejich pokrytí informatikou (41 %). Další významnou prioritou je snižování celkových nákladů na IT (36 %).
Pokud poskytujete nebo byste chtěli poskytovat IT služby, měli byste zohlednit výsledky průzkumu, kde si respondenti z regionu CEE nejčastěji stěžovali na pomalou odezvu poskytovatelů (50 %) na poptávanou spotřebu IT zdrojů. Stížnosti směřují také na vysokou cenu (38 %) a nedodržování termínů (32 %).
Hlavními důvody přechodu organizací v CEE na cloudové služby jsou platby za využití prostředků a snadné přecházení. Podle IDC by výdaje na cloudové služby a hosting v ČR měly v dalších pěti letech růst meziroční mírou růstu 43 %.
Jako SaaS ve veřejném cloudu využívají české organizace především nástroje pro spolupráci a komunikaci a kancelářské aplikace. V privátním cloudu pak primárně provozují ERP, BI a CRM.
Kdo je vlastně poskytovatel cloudových služeb?
Hlavní rozdíl mezi tradiční hostovanou službou a poskytovatelem cloudu podle IDC spočívá v samoobslužnosti (administrace, instalace a nastavení), elastickém škálování (dynamické a dobře odstupňované přidělování kapacit) a platbách podle skutečného využití (tzn., spotřeba musí být měřitelná).
Že se pojem cloud computing „zneužívá“ jako marketingové označení, může naznačovat i zjištění průzkumu IDC, který odhalil, že v 80 % byla prezentovaná služba ve skutečnosti hostovanou službou. Střední a východní Evropa se v tomto případě těžce potýká se standardizací cloudových služeb.
V České republice v současné době z lokálních hráčů působí 17 poskytovatelů IaaS, 11 poskytovatelů PaaS a 44 dodavatelů SaaS. K tomu je potřeba přičíst globální hráče, kterých je 18 mezi poskytovateli IaaS, 12 mezi poskytovateli PaaS a 20 mezi dodavateli SaaS.
Vladimír Kroa poukázal také na klíčové vlastnosti, kterými by cloudové služby měly disponovat. Patří mezi ně standardizovaná architektura, zanedbatelné investice uživatele, krátký čas potřebný ke změně objemu kapacit, vysoká flexibilita, nízké počty interních zaměstnanců IT, vlastníkem je většinou poskytovatel, kontrakt většinou nemá fixní délku a spolehlivost dosahuje střední až vysoké úrovně.
S čím se poskytovatel musí vypořádat?
Z pohledu finančních parametrů se poskytovatelé cloudových služeb potýkají s náročnou optimalizací míry využití kapacit, jelikož není lehké odhadovat budoucí poptávku. Jako poskytovatel musíte počítat s vyššími kapitálovými investicemi a tím i s dlouhodobější návratností. Do toho se promítá také velký počet finančně menších kontraktů.
Služby musejí být navíc měřitelné a podle toho detailně vyúčtovatelné na úrovni uživatelů. Jejich zprovoznění musí být automatické, což vyžaduje horizontální integraci zdrojů a funkcionalit. Je potřeba také počítat s dostatečnou kapacitou a nepodcenit investici do infrastruktury.
Cloud je podle Vladimíra Kroy další kapitolou hledání optimálního zajištění zdrojů a správy IT. Využití cloudu je v ČR na vzestupu, avšak dynamika růstu bude záviset na řadě faktorů. Mezi nimi lze zmínit třeba ochotu firem přizpůsobit své IT procesy,změnu přístupu ke sdílení kapacit, ceny licencí poskytovatelů či zabezpečení dat v cloudu.
Zdroj: ChannelWorld