Společnost IDC uvádí, že v prvním pololetí 2017 došlo na českém trhu softwaru pro ochranu a obnovu dat (DPR) k mírnému meziročnímu poklesu hodnoty na 5,79 milionu dolarů. DPR však navzdory tomu zůstává jedním z největších segmentů softwarového trhu
IDC uvádí, že na celosvětové úrovni dosahuje DRP software 43% podílu v rámci celkových výdajů na software pro ukládání dat a je jednou z hnacích sil růstu v této oblasti. Výdaje na DPR software rostou především díky investicím do řešení zaměřených na zálohování virtuálních strojů.
Trh žene vzhůru virtualizace, ale také ransomware
Potřebu takových investic vyvolává virtualizace datových center a zavádění softwarově definovaných výpočetních zdrojů a úložišť. Významným faktorem růstu jsou také cloudové služby, kdy mnoho dodavatelů nyní poskytuje řešení obnovy po havárii nebo zálohování jako službu.
Analytici dodávají, že kromě výše zmíněných infrastrukturních aspektů, které na trh působí dlouhodobě, přišel v roce 2017 impulz z nečekaného směru. Na podniky a organizace po celém světě udeřila vlna útoků vyděračským software (ransomware), která zdůraznila potřebu mít „vyřešené“ zálohování.
Svou vedoucí pozici na českém trhu DPR softwaru si v prvním pololetí 2017 udržela společnost Veeam se 23,1% podílem. Na druhém místě se těsně umístila společnost Dell EMC s 20,3 %, následovaná skupinou tradičně silných hráčů IBM, HPE, CA Technologies a Veritas.
Zdroj: IDC