Společnost IDC zveřejnila novou zprávu o vývoji českého trhu bezpečnostního softwaru, hardwaru a služeb. V roce 2016 dosáhlo toho odvětví meziročního růstu o 14 % a podobný trend si má udržet po celé období do roku 2021, kdy se má přiblížit hodnotě 400 milionů dolarů.
Rok 2016 přinesl zpomalení v oblasti hardwaru, které bylo podle IDC dáno především tím, že se trh nachází uprostřed investičního cyklu. O růst se proto postarala silná poptávka po službách a také přechod na nejnovější verze softwarových řešení.
V letošním roce 2017 má trh vykazovat podobnou dynamiku, jen s tím rozdílem, že růst v oblasti služeb zpomalí, zatímco segment hardwaru zrychlí a vrátí se ke dvoucifernému růstu. Tyto trendy se vzájemně vyruší a celkové tempo růstu má proto zůstat podobné.
Třetí platforma, digitalizace a regulace
Výrazným faktorem přispívajícím k celkovému růstu jsou podle IDC iniciativy spojené se třetí platformou a digitální transformací. Podniky přijímají nové modely a s nimi logicky přichází nutnost nového přístupu k zabezpečení, což vede k rostoucím investicím.
„Řešení a procesy jsou aktualizovány tak, aby pokryly cloudová a hybridní prostředí. Současně roste poptávka po odborné podpoře v podobě konzultačních nebo integračních bezpečnostních služeb, která je důsledkem rostoucí složitosti nasazovaných řešení,“ uvedl vedoucí výzkumu Mark Child.
Dalším faktorem jsou regulace, ať jde o GDPR, nové znění legislativy o kybernetické bezpečnosti, ale také audity. IDC očekává, že firmy budou investovat do řešení pomáhajících automatizovat interní procesy tak, aby bylo vyhověno regulačním požadavkům a zároveň se uvolnily ruce bezpečnostním týmům.
Pokud jde o výrobce a dodavatele, český trh podle IDC ovládají dvě klíčové skupiny. První tvoří výrobci bezpečnostního softwaru pro koncové body Eset, Symantec a Avast, druhou zase poskytovatelé služeb IBM, HPE, AutoCont a ICZ. Tyto firmy doplňují výrobci se širokým portfoliem jako Cisco nebo Check Point.
Zdroj: IDC