Podle IBM stojíme na prahu éry kognitivních počítačových systémů, kdy se propojí počítačové technologie a lidské smysly.
IBM to alespoň tvrdí v již sedmé výroční zprávě IBM 5 in 5, což je seznam pěti inovací, které mají potenciál v následujících pěti letech změnit způsob našeho života a na nichž vědci z laboratoří IBM pracují.
Vyvíjejí například technologii, která má umožnit na displeji hmatem cítit zobrazovaný prvek. IBM předpovídá, že během pěti let bude možné, aby například prodejci oděvů nabídli možnost vyzkoušet si jakost materiálu pouhým dotykem na displeji mobilního telefonu.
Nejde však o evoluci displeje, nýbrž vibrační technologie, kdy každá tkanina má mít unikátní sérii vibrací stimulující lidský hmat odpovídající skutečnému kontaktu s danou látkou a její jakosti. Podobné to má být i u dalších materiálů.
Počítače prý pomohou s analýzou snímků magnetické rezonance
Během pěti let podle prognózy IBM mají počítače výrazně prohloubit svou schopnost rozpoznat objekty na fotografiích a videích a de facto tak získat zrak. Toho má být v dohledné budoucnosti využito například ve zdravotnictví.
Počítače prý budou svým způsobem chápat informace relevantní pro lékaře z pořízených snímků magnetickou rezonancí, počítačovou tomografií, rentgenem a ultrazvukovými zobrazovacími metodami. V ideálním případě pak podle IBM počítače rozpoznají to, co zkušené oko lékaře přehlédne.
Počítače mají porozumět zvukům a například interpretovat pláč nemluvněte
Posunout se má i technologie pro zpracování zvukový podnětů. Během pěti let prý budou moci vzniknout čidla, která například včas upozorní na pád stromu při práci v lese nebo hrozící sesuv půdy. Samotné zvukové senzory doplní ke správné interpretaci nové technologie umožňující počítačům v mnohem širší míře přijímat hmatové a vizuální informace.
Počítače mají být schopné během pěti let rozpoznat, co právě znamená pláč nemluvněte a také dovedou podle hlasu analyzovat náladu a mentální rozpoložení, což prý může v budoucnu zvýšit produktivitu v zákaznických call centrech nebo dosáhnout plynulejší interakci mezi různými kulturami.
Ke zdravým pamlskům má dopomoci počítačová analýza chuti
Vědci z IBM zkoumají a vyvíjejí systémy, které si troufají i na velmi subjektivní vjemy jako je chuť a čich. Počítače prý pomohou šéfkuchařům s přípravou chutných pokrmů, kdy rozloží ingredience na molekulární úroveň a smísí chemii potravinových směsí s psychologickým podtextem toho, jakým příchutím a aromatům dávají lidé přednost.
Téměř pohádkově pak zní vize, že díky této technologii budou mít zdravé pokrmy chuť nezdravých pamlsků. Taková technologie by měla potenciál zkvalitnit život lidem odkázaným na zdravotní dietu a pomoci v boji západní civilizace s obezitou.
Počítačový čich má z lidského dechu včas odhalit závažné nemoci
Vývoj čichu počítačů vidí IBM tak, že nově budou v dohledné budoucnosti mobily a počítače analyzovat dech uživatele. Analýzou pachů, biomarkerů a tisíců molekul v lidském dechu budou prý pomáhat lékařům diagnostikovat a sledovat nástup nemocí jako jsou poruchy jater a ledvin, astma, diabetes a epilepsie tím, že budou rozpoznávat, jaké zápachy jsou normální a jaké ne.
Zdroj: IBM