Ve středně velkých a velkých firmách stále převládá reaktivní ochrana nad proaktivní ochranou vůči IT bezpečnostním rizikům. Vyplývá to alespoň z ankety, kterou si nechala vypracovat společnost Hewlett-Packard a nyní zveřejnila její výsledky.
Anketu mezi zástupci vyššího a technického managementu velkých firem (s více než 1 000 zaměstnanci) a středně velkých firem (500 až 1 000 zaměstnanců) připravila agentura Coleman Parkes Research. Dotazovala se i v České republice.
Více než polovina respondentů přiznala, že investují více času a prostředků do reaktivních technik ochrany.
Podle výsledků ankety jen necelá polovina (45 %) oslovených velkých a středně velkých firem zatím definovala strategii pro správu informačních rizik. Nadpoloviční většina (53 %) firem, jejichž manažeři byli oslovení, řeší správu informačních rizik pouze manuálně anebo jednotlivé hrozby nevyhodnocuje vůbec. „Takový postup samozřejmě brání možnosti proaktivního předcházení hrozbám,“ konstatuje společnost Hewlett-Packard ve zprávě pro média.
Obavy z mobilních zařízení
Oslovení manažeři definovali nejčastější faktory, které podle nich zvyšují náročnost správy zabezpečení podnikového IT prostředí. Téměř tři čtvrtiny respondentů (73 %) přiznaly potíže v centralizované správě IT zařízení, přičemž 51 % oslovených vyjádřilo své znepokojení nad tím, jak riziko ztráty dat nebo jejich odcizení zvyšuje rychlý nárůst používání mobilních zařízení.
Takřka dvě třetiny (66 %) respondentů zmínily problémy s ochranou a zpracováním velkých dat. Problematická je ale podle oslovených manažerů také správa identit. Největší problém v oblasti správy identit představuje pro 74 % procent respondentů ochrana dat a pro 69 % respondentů pak jejich odpovídající kontrola.
Nezajištěné tiskové úlohy
Podle ankety se v 68 % firem, jejichž manažeři byli dotazováni, nepoužívá žádné řešení pro zabezpečení tiskových úloh, aby se zabránilo nepovolaným osobám v možnosti proniknout k citlivým informacím a ty případně odcizit v podobě tištěných dokumentů.
„Společně s příchodem velkého množství technologických inovací se neustále vyvíjejí i hrozby – jsou mnohem odolnější a méně předvídatelné. Aby se organizace mohly s těmito riziky vypořádat, musejí vytvořit proaktivní a dlouhodobě udržitelnou strategii pro správu informačních rizik,“ konstatuje společnost Hewlett-Packard v tiskové zprávě.
Anketa se konala v červnu 2012 telefonickou formou. Probíhala v Severní Americe (USA, Kanada) Evropě (Česká republika, Velká Británie, Francie, Německo, Rusko a Dánsko), na Středním východě (Spojené Arabské Emiráty). v Asii (Čína, Indie, Japonsko a Jižní Korea), Tichomoří (Austrálie) a Latinské Americe (Brazílie a Mexiko).
Zdroj: Hewllet-Packard