Herní konzole byly dlouhá léta tak trochu opomíjenou kategorií. Řada hráčů (zejména dětí) preferovala hry na počítačích, ať už kvůli tehdy mizerné ochraně před nelegálním kopírováním, anebo kvůli tomu, že diskuse nad výkonnostními parametry domácího počítače patřily u dětí k bontonu podobně jako dohadování dospělých o tom, jaký má kdo HCP. Pak ale přišly tzv. next-gen konzole s HD rozlišením a velice atraktivní cenou, které se trefily do dob levných televizorů větších úhlopříček a bylo „vymalováno.“ Pojďme se proto podívat na pro a proti jednotlivých zástupců této generace konzolí.
Nintento Wii
Nintendo Wii jako jediný zástupce namísto extrémního výkonu vsadil spíše na inovativní ovládání. Bohužel, v dnešní době již toto ovládání až tak inovativní není a malý výkon zůstal. Zoufale chybí také rozsáhlá celosvětová herní komunita známá od jeho konkurentů. Jen cena je stále srovnatelná. Problém je také v tom, že klasické herní hity od Nintenda, jako je Super Mario, už dnešní děti neosloví. Chybí BTL podpora v podobě Super Mario Bros kreslených seriálů, které v 90. letech nemalou měrou lákaly nové zájemce o Nintendo, a soutěžily tak s tehdejším konkurentem číslo 1 – společností Sega (budiž jejím konzolím země lehká).
Sony PlayStation 3
Sony a její PlayStation 3 měla být synonymem pro herní konzoli nové generace. Přišla však na trh až druhá, a to s neuvěřitelným 1,5 letým zpožděním oproti Xboxu 360 (viz dále). Navíc v současné době Sony čelí naprostému debaklu své pověsti, protože herní síť Sony PlayStation Network byla 20. 4. 2011 napadena hackery, kteří nejen, že získaly všechny údaje 24,5 milionu (z celkových 70) uživatelů, přičemž společnost dokonce ani nevylučuje krádež čísel platebních karet, ale která byla zprovozněna až 16. 5. 2011. Sony tak téměř měsíc nechala 70 milionů svých zákazníků bez přístupu k on-line hraní, což se zcela jistě podepíše na budoucích prodejích Sony a možná i na migraci některých skalních hráčů na konkurenční Xbox, který si pořídí jako druhou konzoli.
PS3 má oproti Xbox 360 výhodu v tom, že je tišší a upřímně řečeno také designově podstatně zdařilejší. Dálkový ovladač navíc disponuje gyroskopem, který některé zejména odpočinkové hry umí efektně využít. Její nový ovladač PS Move přináší de facto všechny funkce Wii na podstatně výkonnější platformě PS3. Je také dobré si připomenout, že PS3 má integrovánu Blu-ray mechaniku a zejména v prvních letech své existence tak plnila funkci jednoho z nejlepších Blu-ray přehrávačů na trhu v poměru cena/výkon.
Už od dob PS2 se PlayStation nezřídka využívá jako výkonný multimediální přehrávač. S ohledem na angažovanost Sony v oblasti výroby televizorů s podporou pro 3D lze také očekávat, že PS3 (nebo její nástupce) již brzy přinese 3D hry (myšleno pro 3D brýle), které by mohly znamenat významný posun v oblasti herních konzolí. Specifikaci pro ně přitom firma uvolnila v červenci loňského roku a v současné době už první tituly dodává v balíčcích se svými 3D televizory Bravia. Na volně prodejné 3D hry dostupné pro modely více výrobců si však budeme muset ještě počkat, zejména kvůli ranému stádiu 3D televizí.
Xbox 360
Hlučným hitem sezóny je však už od svého uvedení na trh Xbox 360. I ten může fungovat jako multimediální přehrávač navíc snadno propojitelný s libovolným počítačem v domácí síti s Windows XP a vyšším. Díky hluku Xbox 360 však není bůh ví jak elegantní řešení.
U her ale hluk konzole tolik nevadí a tady má Microsoft v rukou hodně trumfů. Vedle propracované herní sítě Xbox Live, do které si lze konečně kupovat kredit oficiálně i v České republice, má totiž Microsoft v rukávu několik legendárních hitů, které jsou dostupné exkluzivně jen pro jeho konzoli. Něco podobného má sice i Sony, ale Microsoft se svými partnery kolem hitů jako Halo vytvořil silný marketing cílený právě na hráče a herní komunity.
I přesto má ale PS3 na trhu stále ještě větší zastoupení. Microsoft však investuje do inovací a jeho optický pohybový sensor Kinect v současnosti láká celou řadu uživatelů. Nabízí totiž ovládání her přímým pohybem těla bez jakékoliv nutnosti držet v ruce ovladač, jako je tomu u Wii a PS3. V ČR Microsoft však trochu doplácí na to, že část služeb pro Xbox – typicky video on demand – není na lokálním trhu dostupná i tím, jak dlouho opomíjel český trh s Xbox Live.
Také Microsoft oznámil zavedení 3D her, spolupracuje na něm se společností LG, která po vzoru Sony bude k některým svým modelům bundlovat 3D hry pro Xbox 360. O opravdovém nástupu 3D her se však ani tady zatím nedá hovořit.
Budoucnost konzolí
A jaká je budoucnost herních konzolí? Zejména český trh se bude odehrávat v režii dua PS3 a Xbox 360. Druhý zmiňovaný hráč přitom spolu s nástupem Kinectu investuje nemalé prostředky do marketingu. V blízké budoucnosti se však dočkáme rozšíření herních konzolí do světa mobilů. O to se kdysi neúspěšně pokoušela Nokia se svým konceptem N-Gage. Nyní se však tohoto úkolu zhostilo Sony se svým Android herním telefonem. Něco by mohl předvést i Microsoft, který s Xbox Live počítá v operačním systému Windows Phone 7, který by se ještě ke konci letošního roku mohl objevit právě ve zmiňovaných telefonech Nokia. Současný stav mobilních sítí (bohužel zatím zejména ve světě) přitom už poskytuje dostatečně nízkou latenci i pro on-line hraní akčních her.