HAL3000: Většině českých domácností chybí ochrana před ztrátou dat

Tři ze čtyř domácností nemají svá data dostatečně chráněna proti ztrátě. Jaké prodejní argumenty mohou reselleři úložných produktů a zálohovacího softwaru použít?

HAL3000: Většině českých domácností chybí ochrana před ztrátou datTuzemským domácnostem hrozí datový kolaps v podobě ztráty cenných nenahraditelných dat. Vyplývá to z analýzy českého výrobce domácích počítačů HAL3000, který je součástí společnosti 100Mega Distribution. Podle jeho statistik naprostá většina domácností (75 %) svá data proti možné ztrátě systematicky nezabezpečuje.

Je proto pouze otázkou času, kdy dojde k datovému kolapsu, tedy nenávratné ztrátě dat a rodinných vzpomínek. Dospívajícímu potomkovi rodiče už třeba neukážou fotky z dob jeho narození. Papírové foto vydrží i stovky let, ale elektronická média mají životnost mnohem kratší, třeba jen pár let,“ varuje ve zprávě pro média David Petrovič, produktový ředitel výrobce počítačů HAL3000.

Média nevydrží věčně, životnost je často jen několik let

HAL3000 zmiňuje, že životnost pevných disků může být sice až třicet let, ale také i pouhé tři roky. Životnost CD/DVD médií je maximálně deset let, což platí jen pro ty opravdu kvalitní Flash disky vydrží maximálně 100 000 zápisových cyklů, tedy přibližně tři až šest let podle intenzity používání. Samozřejmě existují případy vybočující z řady, kdy k poškození média a ztrátě dat dojde mnohem dříve než je udávaná životnost.

Zárukou ochrany dat nejsou ani moderní SSD disky, které dnes někteří uživatelé volí kvůli řadě jejich výhod (vysoký výkon, absence problémů s přehříváním, nulová hlučnost, odolnost proti otřesům a nárazům při přenosu, nízká energetická spotřeba), ovšem s životností jsou na tom podobně jako flash disky, což je jejich velká nevýhoda oproti klasickým pevným diskům.

Za ztrátu dat nejčastěji může selhání hardwaru či lidského faktoru

Nejčastější příčinou ztráty dat je podle výrobce počítačů HAL3000 selhání hardwaru, které je na vině ve 35,7 % případů. S podílem 30,30 % následuje selhání lidského faktoru v podobě uživatelské chyby nebo nedbalosti.  V 19,3 % případů je ztráta dat způsobena fyzickou krádeží hardwaru včetně třeba média, na které si uživatelé data zálohují. Za ztrátu dat ale paradoxně někdy může i samotné zálohování, jehož selhání spadá do selhání softwaru, které hraje hlavní roli v 14,9 procenta případů ztráty dat.

Z našich průzkumů vyplývá, že průměrná domácnost vlastní 2 až 3 externí disky, na které nahodile ukládá či zálohuje data. Mnoho dat mají uživatelé navíc uloženo na DVD či dokonce CD médiích, jejichž životnost je řádově několik let,“ uvádí David Petrovič v tiskové zprávě. Podle něj si uživatelé z řad domácností většinou neuvědomují, že dnes uložená data musí být dostupná nejen příští rok, ale i za desítky let.

Problém přitom není v technologii. Při řádném ukládání a zálohování se riziko ztráty dat minimalizuje natolik, že například ztráta fotek v digitální podobě je méně pravděpodobná než u klasických fotografií. Nutné je pro zálohování resp. ukládání dat zvolit vhodné řešení. Jako nejvhodnější médium pro ukládání, archivování anebo zálohování se jeví pevné disky klasické konstrukce.

Jejich životnost je sice také omezena a poruchovost není nezanedbatelná, ale je možné monitorovat míru jejich opotřebení. Pokud se schyluje k poruše, lze data přenést na jiný disk. Navíc mají velmi dobrý poměr ceny ke kapacitě. Uživatelé mohou zvolit externí pevné disky, které jsou dnes běžně k dispozici i pro vysokorychlostní rozhraní (např. USB 3.0 nebo eSATA) umožňující rychlou zálohu i většího objemu dat a nevyžadující odbornou instalaci.

Privátní cloudové úložiště zajistí ochranu dat i jejich snadnou dostupnost

Relativní novinkou jsou domácích centralizovaná úložiště dat, tedy privátních cloudová úložiště, kdy data mohou být dostupná všem členům domácnosti. K datům lze přistupovat nejen v rámci domácí počítačové sítě, ale třeba i vzdáleně přes internet. Přístup je přitom možný jak z osobních počítačů, tak z dalších zařízení od chytrých mobilů a tabletů až po moderní audiovizuální elektroniku.

Tato úložiště mohou využívat zrcadlení dat (diskové pole typu RAID 1), kdy jsou použity dva pevné disky, na které jsou zcela automaticky data ukládána duplicitně, takže se stejná data se ve stejný čas nalézají na obou discích zároveň.  V případě poškození jednoho z disků tak nehrozí ztráta dat. Vadný lze pak vyměnit za nový a data se na něj automaticky zkopírují z toho fungujícího.

Úložiště mohou mít nejrůznější podoby od externích pevných disků s podporou připojení do počítačové sítě přes NAS servery přidávající různé pokročilé funkce až po klasické osobní počítače, jejichž konfigurace může být přizpůsobena pro ukládání velkého objemu dat při minimální energetické náročnosti a provozní hlučnosti. Spotřebitelům je tedy co nabídnout.

Prodejním argumentem u těchto zařízení může být i dobrá správa centralizovaných dat. Při nesystematickém zálohování a archivaci dat na různá média se totiž časem může stát, že hledaná data (např. konkrétní fotku nebo video) uživatelé v záplavě médií a na nich uložených dat nenajdou. Průměrná domácnost dnes vygeneruje 23 GB fotek, videí a dokumentů ročně, uvádí HAL3000.

Zapomínat by se nemělo ani na kvalitní software

Uživatelé by tměli zvolit kvalitní a osvědčený zálohovací software, u nějž je nižší pravděpodobnost selhání oproti neprověřeným řešením, která třeba lze zdarma stáhnout z internetu. Autorem může být totiž vývojář amatér, jehož výtvor neprošel řádným testovacím procesem.

Vyspělý zálohovací software podporuje nejen plně automatické ukládání dat do domácího cloudu nebo na externí pevný disk, ale i do internetového úložiště. Nabízí buď vlastní službu, nebo je kompatibilní s řešeními třetích stran. Uživatelé v tomto případě nepřijdou o data ani pokud dojde k vykradení bytu nebo k poškození veškerého hardwaru v domácnosti (např. při záplavách a požárech, po úderu blesku nebo při dodávce nekvalitní elektřiny).

Data jsou pravidelně zálohována do datových center v extrémně zabezpečených budovách. V případě ztráty dat je lze snadno obnovit. Takto by měla být zálohována nejcennější data, která chceme zachovat i pro další generace,“ dodává ve zprávě pro média David Petrovič.

K výše uvedeným zjištěním HAL3000 dospěl na základě analýzy dvaceti tisíc obchodních transakcí, které proběhly během posledních dvanácti měsíců. Analýza byla vytvořena na pomocí nástrojů Business Intelligence a její výsledky měly být korigovány zpětnou vazbou od obchodních partnerů, kteří jsou ve styku s koncovými spotřebiteli.

Považujeme tuto analýzu za přesnější, než anketu mezi uživateli, kteří nemusí odpovídat pravdivě (snaží se namluvit sami sobě, že jsou zodpovědnější) a nemají po ruce přesný záznam nákupů,“ uvedl výrobce počítačů HAL3000 pro ChannelWorld.

Zdroj: HAL3000, ChannelWorld
Úvodní foto: © PixBox - Fotolia.com

Komentáře