Hlavní navigace

Grafton: Nejspokojenější zaměstnanci v ČR jsou v IT a podnikových službách

12. 6. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Fotolia © vadymvdrobot
Čtvrtina zaměstnanců si hledá novou práci, nejčastějším důvodem je nespokojenost s výší mzdy a stres.

Průzkum agentury Grafton Recruitment odhalil, že nejspokojenější zaměstnanci v České republice jsou v IT a podnikových službách. Je to proto, že mají práci, která je baví, a pracují v přátelském kolektivu.

Nejmenší spokojenost naopak vládne ve výrobě, kde si lidé často stěžují na nedostatečné finanční ohodnocení, a v obchodu a marketingu, kde pracovníci ve velké míře cítí únavu a stres.

Finance a stres přitom podle Graftonu nejsou jen příčinou nespokojenosti, ale patří i k důvodům, proč si plná čtvrtina zaměstnanců aktivně hledá novou práci a další třetina je otevřená zajímavým nabídkám.

Práce musí i naplňovat

Průzkum ukázal, že vedle finančního ohodnocení dnes k nejdůležitějším potřebám českých zaměstnanců patří dobrý kolektiv, práce, která baví, a zaměstnavatel, kterému na nich záleží. Jde o aspekty, které považuje za důležité přes 90 % respondentů průzkumu.

Rostoucí počet zaměstnanců (85 %) pak touží i po práci, která je různorodá a která jim poskytne výzvy a možnosti pro rozvoj jejich dovedností a schopností. Bohužel, ne všichni podle Graftonu mají tyto potřeby naplněné.

Například práci, která baví, nemá 30 % modrých límečků, 25 % bílých límečků a 12 % lidí v IT. Zejména modrým límečkům pak výrazně chybí zaměstnavatel, kterému na nich záleží, a nenaplněná u nich také zůstává potřeba inspirativního šéfa,“ komentuje Martin Malo, ředitel Graftonu.

Hlavním motivátorem už nejsou finance

Nejsilnějším motivátorem k lepšímu výkonu v práci již podle odborníků nejsou finance, ale dobrý pocit sám ze sebe. Za nejdůležitější jej označilo 62 % respondentů, nejčastěji šlo o pracovníky z financí a IT.

Na druhém místě tohoto žebříčku se spolu s financemi probojovala i práce, která baví (v obou případech 52 %). Zatímco mzda nejvíce motivuje pracovníky z financí (67 %) a z obchodu a marketingu (59 %), práce, která baví, je nejdůležitější pro lidi z IT.

Plných 36 % účastníku průzkumu pak motivuje i touha nezklamat svého zaměstnavatele a 34 % pochvala od zaměstnavatele. „Chápající a lidský zaměstnavatel, který své lidi vyslechne, pochválí a podpoří, je klíčový pro budování spokojených a loajálních týmů,“ komentuje Malo.

Dlouhý náborový proces odrazuje

Grafton dále zjistil, že celou řadu nespokojených či méně spokojených zaměstnanců od hledání nové práce odrazuje dlouhý náborový proces, stále totiž trvá déle, než je uchazečům příjemné.

Na kvalifikované pracovní pozice ve výrobě dle Graftonu nastoupí uchazeči obvykle až po 8,3 týdnech od prvního pracovního pohovoru. Proces výběru pracovníků na manažerské pozice pak od pohovoru k závazné nabídce trvá dokonce plných 11,1 týdne.

MMF24

Náborový proces sice výrazně zkrátila digitalizace, stále však není situace optimální. Uchazeči nechtějí být dlouhé týdny v nejistotě. I proto aktivně práci hledá jen část uchazečů, zbytek jen pasivně čeká na případnou zajímavou nabídku,“ říká na závěr Malo.

Zdroj: Grafton Recruitment

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Kulatý stůl o distribuci: Mezigenerační předěl v IT (2. díl)
Kulatý stůl o distribuci: Mezigenerační předěl v IT (2. díl)
IDC: Prognóza se zlepšuje, trh chytrých telefonů letos vyroste o 6 %
IDC: Prognóza se zlepšuje, trh chytrých telefonů letos vyroste o 6 %
Enehano: ChatGPT si vyzkoušela už více než třetina Čechů, pomáhá jim i v práci
Enehano: ChatGPT si vyzkoušela už více než třetina Čechů, pomáhá jim i v práci
Eviden: Po dark webu kolují data až 60 % firem
Eviden: Po dark webu kolují data až 60 % firem
Electro World se od 1. 9. mění na Datart
Electro World se od 1. 9. mění na Datart
Výhody a možnosti efektivního řízení projektů s Trello
Výhody a možnosti efektivního řízení projektů s Trello