Společnost GLS ve svém průzkumu odhalila, že pandemie koronaviru na několik měsíců výrazně zasáhla také kamenné prodejny, které zároveň slouží jako výdejní místa pro logistické firmy. Pětina z nich měla úplně zavřeno.
Kamenné prodejny podle dotazování i přes propady tržeb v prvním pololetí vidí situaci poměrně optimisticky. Dva ze tří provozovatelů výdejních míst v České republice očekávají stabilizaci v druhé polovině roku a 17 % dokonce předpokládá nárůst tržeb.
GLS zjistilo, že i přes vládní opatření během koronavirové pandemie mohla více než polovina provozoven (55 %) pokračovat ve své hlavní činnosti, i když 28 % s jistým omezením, např. zboží prodávali pouze přes okénko a ve zkrácené době.
S výdejními aktivitami počítají i do budoucna
Výdejní místa balíkových přepravců podle průzkumu profitují především ze zvýšeného počtu příchozích zákazníků do prodejny, uvádí to čtyři z pěti kamenných prodejen (77 %).
Dvě pětiny (40 %) provozoven považují za výhodný dostatečný příjem z provozu výdejního místa pro konkrétního přepravce a jedna pětina vnímá jako výhodu možnost výdělku za balíky přijímané k odeslání.
Provozovatelé výdejních míst naopak neradi komunikují s nespokojenými příjemci balíků (30 %). Necelá pětina pak za nevýhodu považuje časovou zátěž na úkor vlastního prodeje; podobný počet uvádí problémy se skladováním a nutnost pracovat s nadrozměrnými a těžkými balíky.
Přepravní společnost ve svém dotazování v neposlední řadě zjistila, že většina provozoven u všech balíkových přepravců počítá s činností výdejního místa i do budoucna (73 %), další za předpokladu zvýšení odměny (24 %).
Zdroj: GLS