Společnost GFI Software odhalila, že v loňském roce došlo k dalšímu celkovému nárůstu softwarových zranitelností. V roce 2019 bylo totiž podle firmy zaznamenáno 17 310 zranitelností, což představuje meziroční nárůst o 5 %.
Z informací postavených na údajích organizace The National Vulnerability Database (NVD) vyplývá, že ke zvýšení počtu zranitelností tak došlo již třetí rok za sebou.
Nejvíce nových zranitelností bylo podle organizace zaregistrováno v operačních systémech Google Android, Debian Linux, Windows Server 2016 a Windows 10, z aplikací potom Adobe Acrobat, cPanel a Google Chrome.
Pozor na systémy Windows
GFI Software upřesňuje, že na celkovém ohrožení se vloni podílely hlavně zranitelnosti u těch OS, které zaujaly prvních 7 ze 10 nejvíce ohrožených softwarových produktů, přičemž v první desítce nejzranitelnějších figuruje hned pět systémů Windows.
První místo mezi nejohroženějšími výrobci patří Microsoftu, který vystřídal v roce 2018 nejzranitelnější Debian. A například Windows 7, které letos přestaly být podporovány, registrovaly vloni 250 zranitelností.
U mobilních OS bylo podle analýzy zjištěno 414 zranitelností u Androidu a 156 u Apple iOS. Mezi aplikacemi byl tradičně nejvíce zranitelný Adobe Acrobat (342 zranitelností), následovaný webhostingovou aplikací cPanel (321).
Google Chrome dle NVD zaznamenal 177 zranitelností, Mozilla Firefox 105 a Microsoft Edge 90. Top 5 výrobců s nejvyšším celkovým počtem zranitelností pak zahrnuje Microsoft, Google, Oracle, Adobe a Cisco.
Zdroj: GFI Software