Společnost GFI Software uvádí, že podle jejího lokálního průzkumu provedeného mezi českými a slovenskými IT pracovníky chce v současné době téměř dvě třetiny firem především posílit svou konektivitu.
V důsledku intenzivní práce na dálku se podle GFI Software značně zvyšují bezpečnostní rizika pro firemní sítě. Připojení přes domácí internet totiž neposkytuje takovou úroveň ochrany jako připojení v kanceláři.
Práce na nezabezpečených domácích zařízeních, které může využívat více členů rodiny, navíc znamená vyšší riziko zavlečení malwaru do firemní sítě. Slabé a často nestabilní připojení také zpomaluje práci s podnikovými aplikacemi a snižuje kvalitu spolupráce.
Čtyři pětiny pracovníků mají možnost home office
Celkem 15 % respondentů v průzkumu uvedlo, že celá firem pracuje z domu, u 30 % více než polovina, u 37 % méně než polovina, u 18 % není na home office nikdo.
Největším rizikem práce na dálku je podle 52 % dotázaných práce uživatelů na soukromých zařízeních, 28 % nechráněné internetové připojení a 8 % horší technická podpora. Celkem 62 % firem plánuje v nejbližším období zlepšení konektivity, 44 % posílení VPN sítí a 19 % nasazení firewallu.
Průzkum v neposlední řadě odhalil, že na koronavirovou krizi reagovalo 44 % organizací poklesem, 19 % růstem a 37 % nezaznamenalo žádný rozdíl v porovnání se standardními ekonomickými podmínkami.
„Hlavním rizikem práce na dálku je stále práce z domácích zařízení, kde zejména SMB společnosti nemají prostředky na zajištění zabezpečených firemních PC pro všechny své zaměstnance,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej GFI Software v ČR a SR.
„Kromě toho ale firmy silně trápí i nekvalitní připojení z domácích sítí, které neumožňuje pracovat se stejnou kvalitou jako z kanceláře. Řada zákazníků proto kromě VPN připojení a firewallové ochrany posiluje a optimalizuje využití své konektivity,“ dodává.
Zdroj: GFI Software