Průzkum společnosti GFI provedený v dubnu 2011 ukázal, že 62 % distributorů a prodejců se u svých zákazníků setkalo s krádežemi podnikových dat, 27 % z nich přitom problémem přišlo do styku v posledních 12 měsících.
Převážně tyto krádeže páchají vlastní zaměstnanci (85 % krádeží dat), 7 % pak subdodavatelé a v 8 % případů se jednalo o vnější útok.
K odhalení krádeží dochází především náhodně (67 % případů). V 15 % byly krádeže zjištěny na základě chování konkurence (která například přijde na trh se stejným nápadem o týden dříve).
Ve 13 % případů dojde k odhalení na základě systematického sledování specializovanými nástroji, nejčastěji monitorováním výměnných paměťových médií v podnikových sítích.
Rostoucí kapacity paměťových médií
Zvyšující se kapacita výměnných paměťových médií navíc rozšiřuje okruh ohrožených společností. Zatímco dříve bylo snadné odcizit především obchodní data uložená převážně v textových či tabulkových dokumentech (například informace o zákaznících), dnes již není problémem umístit do USB zařízení technicko-vývojová data uložená v objemných CAD souborech. Ohroženy jsou tak takéo výrobní, konstrukční a designérské společnosti, na jejichž specifickém know-how může být postaven úspěch podniku na trhu.
Řešením je podle GFI instalace vhodných softwarových nástrojů pro sledování koncových zařízení (tzv. end point security), které jsou schopny jednak operativně kontrolovat využívání paměťových médií v podnikové síti a jednak nastavit podnikovou politiku jejich využívání.
Softwarové nástroje pro zabezpečení koncových zařízení například umí:
-
Sledovat a reportovat přístup výměnných paměťových zařízení přes USB, bluetooth a další porty v reálném čase.
-
Upozorňovat na předem definované události, například kopírování souborů s citlivými daty.
-
Přidělovat schválené USB klíčenky a jiná paměťová zařízení konkrétním pracovníkům.
-
Nastavovat přístup k definovaným souborům.
-
Získat průkazný materiál k případnému vyšetřování krádeže dat.
Zdroj: GFI Software