Gartner: Prodeje podnikového softwaru v ČR a SR vedou operační systémy

11. 2. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © spiral - Fotolia.com
Celosvětové příjmy z prodeje podnikového softwaru dosáhly v roce 2010 hodnoty 235,9 miliard dolarů. V letošním roce podle analytické společnosti Gartner vzrostou o 7,5 % na 253,7 miliard dolarů. Jaké vypadá trh v České republice a na Slovensku?

V České republice dosáhly v roce 2010 příjmy z podnikového softwaru 1 009,2 milionu dolarůVliv hospodářské krize v loňském roce polevil, ale nadále pokračuje finanční nejistota, která bude ovlivňovat IT průmysl stejně jako výdaje zákazníků.

Klíčovými segmenty trhu se podle analytické společnosti Gartner v letošním roce stanou Business Intelligence, řešení pro spolupráci, správa obsahu, sociální software a nástroje pro řízení dodavatelského řetězce (SCM).

Do roku 2015 poroste zájem firem o software pro získání a udržení zákazníků, vylepšení obchodních procesů, spolupráci a sociální sítě a správu obsahu.

Zatímco na trzích ve vyspělých zemích budou mezi s sebou bojovat software jako služba, cloudové služby, open-source a technologie web 2.0, rozvojové země jako je Brazílie, Rusko, Indie a Čína, budou tahounem inovací a růstu.

Česká republika

V České republice dosáhly v roce 2010 příjmy z podnikového softwaru 1 009,2 milionu dolarů. V letošním roce očekávají analytici nárůst o 6,9 % na 1 079,3 milionu dolarů a do roku 2014 investice firem do podnikového softwaru vzrostou na 1 344,5 milionu dolarů.

Nejvíce firmy investovaly do operačních systémů (152,2 milionu dolarů), systémů pro správu databází (116,8 milionu dolarů), kancelářského softwaru (82,3 milionu dolarů), bezpečnosti (76,0 milionu dolarů) a softwaru pro plánování podnikových zdrojů (ERP - 81,1 milionu dolarů). V letošním roce a dalších letech bude situace podobná. Největší nárůst  letos zaznamená virtualizace, Business Intelligence a bezpečnostní software.

Ekonomická nejistota v celé Evropě omezuje ochotu i schopnost firem dlouhodobě investovat do takových oblastí, jako je software. Pro letošní rok analytici očekávají téměř sedmiprocentní růst českého trhu s firemním softwarem, v praxi ale půjde především o realizaci odložených nákupů,“ doplnil pro ChannelWorld Oldřich Příklenk, ředitel lokálního zastoupení společnosti Gartner.

Slovensko

Na Slovensku prodejci za podnikový software utržili v loňském roce 353,2 milionu dolarů. Letos by měly příjmy vzrůst o 7,7 % na 380,3 milionu dolarů a do roku 2014 na 482,5 milionu dolarů.

Co se týče vývoje, situace bude obdobná té v České republice. V loňském roce firmy  nejvíce investovaly rovněž do operačních systémů (62,4 milionu dolarů), systémů pro správu databází (46,4 milionu dolarů), kancelářského softwaru (36,5 milionu dolarů) a bezpečnosti (31,4 milionu dolarů). Největší nárůst výdajů do roku 2014 zaznamená rovněž Business Intelligence, virtualizace a také nástroje na integraci dat.

Trendy

Podnikový software prochází neustálým vývojem technologií i obchodních modelů, které ovlivňují zákazníky při nákupu  a implementaci. Analytici proto sestavili pět dlouhodobých trendů, které budou trh podnikových aplikací ovlivňovat.

ICTS24

Jedním z nich je globalizace. V následujících letech dojde fúzím a akvizicím, čož konsoliduje trh a snížení počet výrobců.  Pod trend implementace analytici zahrnují skutečnost, že se firmy čím dál více zajímají o cloudové služby, platformu jako službu (PaaS), software jako službu (SaaS) a mobilní přístup.

Dalším trendem je modernizace. S postupným zastaráváním systémů a aplikací se stane jejich údržba nákladnější, a firmy tak budou nadále přecházet na open source software a architekturu orientovaná na službu (SOA). Využívání sociálních médií a sítí stále roste, proto mezi další trend analytici zařadili socializaci. Očekávají, že jednotná komunikace a spolupráce bude zažije v roce 2012 velký rozmach a  context-aware a presence-based computing přijde na řadu o rok později. Horizontální softwarové aplikace, které se stále více přizpůsobují specifickému odvětví, nazývá Gartner  trendem vertikalizace.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC