Analytická společnost Gartner provedla průzkum mezi soukromými firmami, aby zjistila, jak moc a jakým způsobem se obavy z vývoje ekonomiky projevují v realizaci počítačových projektů, které už byly naplánovány.
Studie ukazuje, že většina subjektů se snaží projekty odkládat na pozdější dobu, nikoliv je zcela rušit. Pouze ve dvanácti procentech zkoumaných případů se ukázalo, že firma musela naplánovaný projekt odvolat. Studie se zabývala obdobím od října loňského roku do března tohoto roku.
Analytici podrobili zkoumání větší společnosti, které mají nad tisíc zaměstnanců. Respondenty bylo na 475 zaměstnanců zodpovědných za IT rozhodnutí. Průzkum byl prováděn v Austrálii, Německu, Číně, Francii, Indii, Rusku, Velké Británii a USA.
„Utahování opasků firemními managementy má obrovský dopad právě na technologickou oblast. Na 43 % respondentů potvrdilo, že výdaje za IT produkty v roce 2009 oproti 2008 klesnou," prohlásil výkonný viceprezident Gartneru Andrew Johnson.
Na základě toho Gartner odhaduje, že výdaje na IT oblast klesnou celosvětově o 3,8 %. Avšak pokud se týká kancelářských počítačů, serverů, datových úložišť, ale i tiskařských systémů, odhadovaný pokles je dokonce 14,9 %.
Již v příštím roce by se přitom měl podle analytiků Gartneru v IT segmentu dostavit opět růst, byť mírný - 2,4 % celkově a 0,8 % v případě hardware. Jsou tu i další pozitiva: objevují se zajímavé a efektivní aplikace pro IT služby a v některých zemích i tento rok IT oblast poroste. Jak už bylo řečeno, většina firem navíc své investice do nových projektů zatím odkládá a počítá s jejich naplněním v budoucnu.
Je přitom zajímavé, jak moc se realizace rozplánovaných projektů liší v jednotlivých zemích. V průměru počítá 48 % respondentů, tedy méně než polovina, s tím, že se bude postupovat podle plánu. Optimističtější jsou nicméně v Číně a Indii, kde se očekává dodržení jízdního řádu v 85 %, respektive 64 % případů. Zato na USA a Francii krize dopadla skutečně těžce. V dodržení plánů tu věří jen 2 8%, respektive 18 % respondentů.
Omezování výdajů se liší i ve vertikálním členění společností, tedy podle jejich činnosti. Firmy podnikající v telekomunikacích, těžbě, zemědělství či výrobě jsou ke snižování nákladů do IT projektů nejnáchylnější. Odsuny projektů na pozdější dobu jsou typické pro obchodníky a rušení projektů se potom častěji objevuje ve specializované výrobě. Poměrně nejlépe si vede finanční sektor, kde k rušení došlo pouze v jednom z pětačtyřiceti případů a odsun projektů se blíží průměru.