Online tržiště pro hráče G2A uvádí, že ve střední a východní Evropě se považuje tuzemský trh s počítačovými hrami za třetí největší po Polsku a Rumunsku. Celková hodnota českého trhu podle G2A přesahuje 4,1 miliardy korun.
Každý druhý Čech (ve věku mezi 6 až 64 lety) podle průzkumu ISFE hraje ve svém volném čase hry na počítači nebo jiném zařízení. Počet hráčů ve věku 35-54 let se navíc za poslední čtyři měsíce zdvojnásobil.
„Český herní průmysl zažívá úspěchy i v době, kdy je většina tvůrčích odvětví v krizi. Může za to především kvalitní zázemí, které prospívá malým vývojářským firmám a start-upům,“ říká Marek Magoń, vedoucí marketingu & značky z G2A.
Typickému hráči je pod třicet let
Češi si podle statistiky prodejů nejraději zahrají adventury (32 %), akční hry a střílečky (15 %), nebo simulace (14 %). Mezi nejčastější zákazníky patří mladí hráči ve věku 18-34 let, pozadu ale nezůstávají ani generace 35-54. Za poslední čtyři měsíce se počet zákazníků v této kategorii zdvojnásobil.
„Typický český hráč z dostupného repertoáru nejčastěji nakupuje hry, DLC a dárkové karty, v tomto pořadí. V prvním pololetí roku 2020 nakupovali Češi o 5-10 % více v porovnání s globálním průměrem, nyní je to naopak,“ popisuje Dorota Wróbel, general manager G2A.
„Během prvních měsíců karantény zvítězila potřeba hledat nový způsob zábavy a trávení volného času, šlo však spíše o jednorázový výkyv. Češi navíc u jednoho titulu obvykle vydrží déle,“ doplňuje.
E-sport konkuruje tradičnímu sportu
Rostoucí popularitě se podle G2A těší také odvětví profesionálního gamingu – elektronický sport. S pojmem samotným se podle průzkumů v Česku setkalo přes 37 % populace. Alespoň jednou týdně sleduje e-sport až 14 % Čechů.
Mezi nejsledovanější žánry patří Multiplayer Online Battle Arena (38 %), ale také střílečky a závodní nebo sportovní simulace. Fanouškovská základna profesionálních hráčů videoher tak podle společnosti svou velikostí i aktivitou může směle konkurovat tradičním sportovním odvětvím.
Průzkumy navíc ukazují, že během pandemie se popularita hraní počítačových her a sledování e-sportu ještě zvýšila. Až 27 % Čechů například uvedlo, že začali sledovat e-sport častěji s příchodem karanténních opatření.
„Karanténa nejen Čechům ukázala, že kvalitní zábavu a profesionální hráče mohou najít i v online světě, a že hraní a sledování videoher není omezeno pohlavím ani věkem,“ dodává Marek Magoń za G2A.
Zdroj: G2A