Celosvětové výdaje na hardware ve školství vloni představovaly 5,9 miliardy dolarů, což je o 11 % více než v roce 2010. Do roku 2015 by se tato hodnota měla podle analytiků Futuresource zdvojnásobit.
„Sektor vzdělávání je rozvíjející se klíčovou vertikálou na B2B trhu, vlády po celém světě si uvědomují výhody pracovní síly vzdělané v oblasti IT a dopad technologie jako vzdělávacího a učebního nástroje,“ uvádí Colin Messenger, senior consultant.
V dodávkách podle analytiků vedou mobilní zařízení (tablety, netbooky a notebooky). Příčinou je zaměření vlád na vzdělávací programy „jeden na jednoho“, kde má každý žák přístup ke svému mobilnímu výpočetnímu zařízení.
Do roku 2015 by prodeje mobilních PC do školství měli vzrůst trojnásobně. V posledních pěti letech nejvíce rostly prodeje notebooků a aktuálně tvoří 50 % hodnoty trhu. Na řadu se však dostávají tablety, jejichž podíl zatím roste především v regionu Asie-Pacifiku.
Region EMEA (Evropa, Blízký východ, Asie) zaznamenal silný růst v letech 2007 až 2010, ale vlivem ekonomického poklesu se některé projekty zastavily a obchodování se ztížilo, což vloni vyústilo v pokles.
Interaktivní tabule vs. projektory
Mezi zobrazovacími nástroji ve třídách dlouho dominovaly interaktivní tabule, jelikož neměly reálnou konkurenci. Díky zajímavému poměru ceny a výkonu se však začínají uplatňovat interaktivní projektory. Díky jejich spolupráci s výrobci softwaru navíc dokážou interaktivní projektory obsloužit více funkcí.
Na vlně integrace
Sektor vzdělávání je vzhledem k velkému počtu dodavatelů zaměřených na různé segmenty silně fragmentovaný. Doposud dodavatelé AV řešení, IT infrastruktury a řešení pro vzdělávání operovali samostatně.
Koncoví uživatelé ve školství však hledají jednotnou platformu, což představuje výzvu pro dodavatele v podobě vývoje integrovaných řešení s větším výběrem produktů a širší spoluprace v rámci prodejního kanálu.
Zdroj: Futuresource Consulting