Seminář Build Your Own Server (BYOS) pořádá Asbis CZ každoročně. Přes třicet partnerů přivítala v prostorách hotelu Park Holiday v Praze – Benicích vedoucí marketingu společnosti Asbis CZ Kateřina Vymazalová.
Shrnula naplánovaný program a předala slovo Lukáši Vachovi, který ukázal, co je nového v 3. generaci serverových procesorů Intel Xeon E5. V září uvedené čipy mají až 18 fyzických jader a podporují pouze DDR4 paměti s taktem až 2 133 MHz. Nové RAM při uvedení procesorů nebyly téměř dostupné, naštěstí se již situace změnila a dodává je většina výrobců.
Servery na platformě Intel nyní podporují SSD disky na protokolu PCIe 3.0, což znamená rychlejší přenosy dat než u řadičů SATA. Všechny nové servery mají více slotů na disky, více PCIe slotů a podporují SSD s kapacitou až 2 TB.
Lukáš Vach představil celou rodinu dostupných i postupně uváděných procesorů a srovnal výkon starší a nové generace. V oblasti AVX (vektorových instrukcí) mají nové procesory poskytovat až o 70 % vyšší výkon a v oblasti úspor nyní procesor řídí spotřebu energie na úrovni jednotlivých jader.
Poté Lukáš Vach přiblížil plány uvedení nových modelů a variant serverových pevných desek, šasi a systémů Intel.
Zmínil také Intel Storage System JBOD2000, který se k serveru připojuje přes miniSAS, a zákazníkovi tak dovoluje snadno rozšířit storage o dalších až 12 disků.
Slovo poté převzal Wojciech Bosek ze společnosti Intel, který představil roadmapu SSD Intel řad Data center a Professional. V řadě pro datacentra Intel nabízí tři kategorie až 2TB 2,5“ SSD dělených podle jejich odolnosti v počtu zápisů.
V rodině DC Intel garantuje u nejvyšší řady životnost deset přepisů kapacity disku za den po dobu pěti let. U střední řady maximální garantovaná výdrž činí tři přepisy kapacity disku denně.
Po přestávce hovořil Marcin Gaczor z Kingston Technology, který připomenul, že společnost vyrostla na korporátním segmentu a není zdaleka značkou pouze pro consumer. Pod názvem Kingston firma funguje již přes 20 let. Upozornil, že meziročně společnost navýšila obrat ze 4 na 7 miliard dolarů.
Portfoliem se Kingston zaměřuje na mainstreamové produkty a všechny paměti vyrábí s doživotní zárukou. Každá serverová paměť Kingston je po výrobě testována 24 hodin v kuse při teplotě 100° C. Serverová nabídka je podle něj stabilní a nestane se proto např., že by po půlročním testování přišel na trh nový model s odlišnou specifikací.
Představil především tři disky: KC300 (workstation SSD, které lze však podle praxe osadit i do serverů) a enterprise modely E100 a E50.
Aktuálně jsou podle Marcina Gaczora disky Kingston do kapacity 0,5 TB jednoznačně cenou a spolehlivostí na trhu nejlepší. Důraz kladl na možnost testování, které můžete u Kingstonu využít bez jakéhokoliv poplatku.
Zdůraznil, že má smysl přejít na platformu DDR4, která i přesto, že je teprve ve svém začátku, nabídne až o 533 MHz vyšší frekvenci (a nižší spotřebu). V příštím roce můžeme čekat 16 GB desktop/notebook moduly a 64GB serverové moduly.
Ačkoliv DDR4 jsou již obecně dostupné, dostatečnou zásobu a dostupnost můžeme podle Gaczora očekávat až koncem Q1 2015, kdy všichni hlavní tři výrobci polovodičů přejdou na novou výrobní technologii.
Nezapomeňte:
- Při použití RDIMM pamětí dovoluje DDR4 při jedné DIMM na kanál běh na 2 133 Mhz, při dvou DIMM na kanál pak 1866 MHz a při třech DIMM na kanál 1 600 MHz.
- Při použití LRDIMM pamětí dovoluje DDR4 i při dvou DIMM na kanál ještě frekvence 2 133 MHz u tří DIMM na kanál pak 1 866 MHz.
Závěrem Marcin Gaczor připomenul, že pro pomoc při konfiguraci pamětí má Kingston k dispozici tým konzultantů, který můžete využít.
Lucie Klaudová ze společnosti Infortrend představila novou řadu low-costových diskových polí EonStor DS 1000. K dispozici jsou 2U (až 12/24 disků) a 3U (až 16 disků) modely s max. rozšiřitelností až na 360 disků. DS 1000 podporuje lokální replikace, tenký provisioning, tierování a lze dokoupit i vzdálenou replikaci. Výkon dosahuje více než 500 IOPs při propustnosti 5 500 MB/s.
Zatím jsou k dispozici tři modely, každý ve dvou verzích, a je možné je dále rozšiřovat expanzními boxy připojitelnými přes HBA a RAID karty. V základu mají 4x 1GB iSCSI rozhraní a lze rozšířit o FCoE a další.
Pro zálohu cache lze zvolit variantu s baterií nebo s tzv. super kapacitorem – kondenzátorem, který při výpadku energie napájí uložení dat z mezipaměti na flash.
Typickým zákazníkem pro DS 1000 je podle Lucie Klaudové SMB. Využít lze pro pro zálohování, archivaci, editaci médií či videodohled.
Za společnost Eaton vystoupil Jaromír Fiala, který ve stručnosti představil celé portfolio s důrazem na UPS. Letos Eaton zavedl nové značení: E – ekonomická řada, S – standardní, P – prémiová řada. Jiří Brzobohatý poté přiblížil novinku UPS Eaton 9PX/9PSX s rozsahem 6 kVA – 11 kVA. Jednotlivé UPS lze zapojit sériově i paralelně. Nový displej na Eaton 9PX/9PSX se dá pootočit i vyklopit pro lepší čitelnost např. při umístění UPS dole v racku. UPS zaznamenává spotřebu v kWh a dokáže ji přes dodávaný software vzdáleně sledovat.
K této UPS lze připojit až 12 externích bateriových modulů za provozu. V případě výpadku tak dokáže zálohovat až po dobu několika hodin. O životnosti baterií se stará ASM battery management, který má prodlužovat jejich životnost až o 50 %.
Poté Jiří Brzobohatý představil ekonomickou a prémiovou řadu racků Eaton, obslužný software a zmínil odkazy na konfigurátory UPS na www.eaton.cz.
Poslední prezentace patřila Ivě Bednářové ze společnosti Seagate. Účastníky seznámila s portfoliem interních pevných disků. Také shrnula šíři celého portfolia od interních po externí disky, od HDD, přes SSD po hybridní disky pro notebooky, desktopy, servery, NAS, dohled a video.
Pevné disky Seagate pro dohled (surveillance) budou do konce roku dostupné v kapacitě až 6 TB. Novinkou v portfoliu jsou pak disky určené pro archivaci dat s kapacitou 5, 6 a 8 TB.
Surveillance a NAS disky lze nabídnout i v bundlu se službou Recovery, v rámci které má zákazník v případě selhání disku během tříletého záručního období nárok na jednu odbornou obnovu dat.
Marek Říhošek promluvil o nových technologiích Seagate, které do budoucna dovolí ukládat na pevný disk více než aktuální maximum 8 TB. Využití naleznou především v archivních HDD nebo v tradičních desktopových discích, které nejsou tak namáhané.
V enterprise kategorii uvede Seagate tzv. turbo boost technologii. V podstatě jde o použití již známého hybridního disku v podnikovém prostředí. SSD uvnitř slouží jako mezipaměť, která výrazně navýší počet IOPs a sníží dobru reakce disku.
Po skončení přednášek následovala praktická část s Lukášem Vachem. K dispozici byli účastníkům i ostatní prezentující na svých stáncích nebo v předsálí s občerstvením.
Zdroj: ChannelWorld