Evropská komise (EK) plánuje provést šetření, jehož účelem bude zjistit, zda on-line obchodníci v EU neporušují princip volného pohybu zboží. Ten představuje jednu z tzv. čtyř svobod vnitřního trhu, spolu s volným pohybem osob, služeb a kapitálu.
Návrh představila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová 26. 3. na konferenci v Berlíně. Šetření se primárně zaměří na to, zda obchodníci neomezují prodej zboží v určitých členských státech, případně zda k takovému omezení nedochází na základě distribučních smluv.
Vestagerová plánuje zaslání dotazníků a nasbírání informací od „velkého počtu“ firem v každém členském státě, přičemž půjde nejen o e-tailery, ale také o provozovatele srovnávacích portálů, rozhlasové a televizní společnosti, výrobce a další subjekty.
„Je na čase odstranit zbývající překážky, které brání elektronickému obchodu, životně důležité součásti skutečně jednotného digitálního trhu v Evropě. Chystané odvětvové šetření pomůže Komisi tyto překážky lépe pochopit a odstranit je, ku prospěchu evropských občanů i podniků,“ uvedla.
Vestagerová plánuje návrh oficiálně předložit Komisi v květnu letošního roku. Pokud vše půjde podle plánu, předběžné výsledky by mohly být k dispozici v polovině roku 2016. Šetření je součástí přípravy strategie jednotného digitálního trhu v EU.
Udat sami sebe?
V tiskové zprávě vydané EK k chystanému šetření se nachází odstavec, který říká, že „[p]okud by Komise při analýze výsledků šetření zjistila konkrétní případy možného narušení hospodářské soutěže, mohla by začít jednotlivé případy vyšetřovat v zájmu zajištění souladu s předpisy EU upravujícími restriktivní obchodní praktiky a zneužití dominantního postavení na trhu."
Je samozřejmě příliš brzy hodnotit, nicméně po vznesení takového varování se sama nabízí otázka, nakolik budou data sesbíraná od zmíněného „velkého počtu subjektů" pravdivá a relevantní, a kolik dotázaných takový dotazník vyplní.
Návrh šetření přichází jen několik dní poté, co orgány EU prováděly kontroly u nespecifikovaných společností s podezřením na porušení pravidel hospodářské soutěže.
Zdroj: Evropská komise, ChannelWorld