Společnost Evropa v datech s odkazem na firmu Eset uvádí, že mezi lety 2020 a 2021 vzrostl počet kybernetických útoků v Česku o 20 %. Data Accenture doplňují, že celosvětově tento nárůst dosahoval 31 %.
Denní počty útoků pak podle Evropy v datech dosahují velmi vysokých čísel. Například společnosti T-Mobile a Deutsche Telekom detekují během jednoho dne až 50 milionů útoků po celém světě.
Za vzestupem podle odborníků stojí jak vývoj technologií a přesun stále cennějších aktiv do digitálního prostředí, tak světová pandemie. Situaci ale nyní ovlivňuje i další eskalace konfliktu na Ukrajině, jelikož se kybernetické útoky staly nedílnou součástí konvenčních válek.
Kybernetických útoků přibývá a jsou čím dál sofistikovanější
„Na takzvaných honeypotech vystavených do internetu v různých zemích, kde působí operátoři ze skupiny Deutsche Telekom, detekujeme až 50 milionů kybernetických útoků denně,” říká Zdeněk Grmela, ředitel T-Business Cyber Security v T-Mobile Czech Republic.
Honeypotem je v tomto případě myšlen bezpečnostní systém určený k detekci a potírání neoprávněného přístupu nebo použití počítačového systému. A zatímco s tím, jak roste riziko kyberútoků, zvyšují firmy ve světě investice do zabezpečení svých sítí, pro Českou republiku to neplatí.
„Zatímco podle dat Accenture navýšilo 82 % firem z 18 zkoumaných zemí včetně USA, Japonska či Británie mezi lety 2020 a 2021 svůj rozpočet na kyberochranu, v Česku naopak 43 % organizací tento rozpočet snížilo,“ vysvětluje Milan Mařík z analytického projektu Evropa v datech.
Střední a malé podniky nejsou na nárůst útoků připravené
České banky jsou podle České bankovní asociace, na nárůst kybernetických útoků připraveny. „Možné hrozby sledujeme na denní bázi a máme všechny potřebné nástroje k tomu, abychom měli přehled o situaci. Systémy bank jsou velmi dobře ochráněny,“ říká Radek Šalša, vedoucího komunikace ČBA.
Větší organizace se hrozbou aktivně zabývají, neplatí to ale pro veškerý soukromý sektor. „Největší rezervy vidíme v menších a středních firmách,“ popisuje vedoucí pražského výzkumného oddělení společnosti Eset Robert Šuman.
V obecné rovině je pak podle něj rezerva v systematických investicích do informační bezpečnosti a v dlouhodobé edukaci všech zaměstnanců, a to nejen těch, kteří se zabývají IT. „Vzdělávání je zkrátka nedostatečné a bohužel platí, že uživatel je nejslabší článek v sebelepší bezpečnostní strategii firmy,” dodává.
Vliv války na Ukrajině na kybernetické útoky
Evropa v datech v neposlední řadě podotýká, že současná válka válka na Ukrajině se v Česku promítá především do zájmu hackerů o hledání slabin v infrastruktuře.
„Aktuálně dokonce vidíme mírný pokles detekcí malwaru, na druhou stranu síťová aktivita v prozkoumávání infrastruktury je výrazně zvýšená. Zda je současný stav klidem před bouří s určitostí nyní říct nedokážeme,” říká Šuman z Esetu.
Pokud by podle něj došlo k další eskalaci, je možné, že budeme čelit stejným hrozbám jako lidé a organizace na Ukrajině, jelikož kybernetické útoky jsou dnes evidentně součástí konvenční války.
„Na druhou stranu výhodou je, že se nám podařilo útoky velice rychle detekovat, analyzovat a samozřejmě využít těchto znalostí nejen pro aktualizaci našich produktů, ale zjištění sdílíme v rámci bezpečnostní komunity s dalšími společnostmi vytvářejícími bezpečnostní produkty,“ uzavírá.
Zdroj: Evropa v datech
Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:
POMOC PRO UPCHLÍKY
- Měšec: Pomáháte uprchlíkům z Ukrajiny? Tyto informace jim pomohou
- Finance: Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
- Vitalia: Pro obyvatele Ukrajiny je v ČR dostupná bezplatná lékařská i psychologická pomoc
- Finance: Jak zapsat dítě z Ukrajiny do základní školy?
- Podnikatel: Radíme Ukrajincům: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
- Podnikatel: Ukrajinci v ČR dostávají povolávací rozkazy, řadu firem to může dostat do potíží
- Podnikatel: Pivo, automobily nebo služby už do Ruska nemíří. Stále více firem omezuje vývoz
- Euro: Válka na Ukrajině brzdí provoz potravinářského, chemického i automobilového průmyslu
- Měšec: Vláda připravuje nové dávky. Jedna podpoří ukrajinské uprchlíky, druhá ty, co jim pomáhají
- Měšec: Začíná náhrada vkladů Sberbank. Na jejich výplatu máte 3 roky času. A co s úvěry?
- Měšec: Pomáháte Ukrajincům? Využijte nové možnosti, jak si můžete snížit daně
- Měšec: Banky vychází vstříc Ukrajincům. Zjednodušují zakládání účtu a odpouští poplatky
- Euro: Kvůli ruské invazi odepíše globální ekonomika až jedno procento
- Lupa: Putinův oligarcha i miláčci programátorů. Co jsou zač ruské internetové a IT firmy působící v Česku
- Lupa: Takhle Rusko odřízlo nezávislá média. BBC doporučuje používat Tor
- Computerworld: Analytici predikují dopady ruské agrese na Ukrajině na globální trh ICT
- Root: Podvodníci zneužívají války na Ukrajině, lákají údaje a podstrkávají malware