Asistenční služba Europ Assistance zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplynulo, že Česká republika patří spolu s Rakouskem a Švýcarskem ke státům, kde se lidé nejméně obávají hrozeb na internetu.
Podle průzkumu se v Česku vážně obává krádeže identity nebo zneužití osobních údajů jen asi pětina lidí, přičemž evropský průměr je 30 %. Nejohroženěji se cítí Španělé, kde 47 % respondentů vnímá kybernetické útoky jako bezprostřední ohrožení.
Laxní přístup Čechů ke kyberbezpečnosti podle Europ Assistance ilustruje i fakt, že základní preventivní nástroj – pravidelnou změnu hesla – používá jen 11 % českých internetových uživatelů. Celkem 38 % respondentů uvedlo, že hesla nikdy dobrovolně nemění.
Češi často nepoznají, že se stali obětí kyberútoku
Společnost rovněž uvádí, že Češi se špatně orientují v kybernetických hrozbách a nemají dobrou představu o tom, co je na internetu může potkat. Pojmy jako malware, phishing nebo ransomware zná v Česku nejméně lidí ze sledovaných zemí.
Zajímavým zjištěním Europ Assistance je fakt, že Češi ve srovnání s ostatními o něco vážněji hodnotí rizika, která jsou paradoxně méně pravděpodobná – třeba že si někdo přečte jejich maily nebo bude sledovat, co na internetu dělají a jaké stránky si prohlížejí.
Nízká informovanost o kybernetických rizicích může dle společnosti vést k tomu, že si jich oběti často ani nevšimnou. Jen asi 14 % Čechů uvedlo, že zná někoho, kdo se stal obětí takového útoku, v sousedním Rakousku to byla více než čtvrtina lidí.
Zdroj: Europ Assistance