Společnost Eset informuje, že její analytici objevili nový útok malwaru Wslink, který je využíván pro kyberšpionáž. Následnou analýzou bylo zjištěno, že tento škodlivý kód byl využit pro zločinecké aktivity v několika zemích Severní Ameriky, Blízkého východu a střední Evropy.
Eset zároveň může potvrdit, že tento malware byl detekován i v České republice. Podle všech dostupných informací za ním stojí kyberkriminální APT skupina Lazarus, která má vazby na režim v Severní Koreji.
„Útočníci pomocí škodlivého kódu mají možnost vniknout do vnitřní sítě napadené organizace skrze útočníkem vytvořená zadní vrátka – tuto roli hraje v námi popsaném útoku jeden z modulů programu Wslink – backdoor WinorDLL64, říká Vladislav Hrčka, výzkumný analytik Esetu, který aktuální útok objevil.
„Malware pak může získat v podstatě libovolné informace, které mohou útočníci následně zpeněžit, nebo využít takto získaná data pro špionáž. Objevený backdoor dokáže exfiltrovat, přepisovat a odstraňovat soubory, spouštět příkazy a získávat rozsáhlé informace o systému,“ upřesňuje.
Vyčkávající hrozba
Technicky přesně lze podle Hrčky detekovaný útok popsat následovně – Wslink, který obsahuje soubor s názvem WinorLoaderDLL64.dll, je loader binárních souborů systému Windows, který funguje jako server a spouští přijaté moduly v paměti.
„Jedná se tak o univerzální jádro čekající na napadeném zařízení na dodání dalšího škodlivého kódu, který pak provede konkrétní, závadnou akci, tedy vpuštění vlastního malwaru do již napadeného systému. Díky své modularitě a schopnosti stáhnout a zavést další modul může být později využíván také k dalším krokům,“ vysvětluje.
Eset upřesňuje, že WinorDLL64 se svou podobou i chováním překrývá s několika vzorky skupiny Lazarus, což naznačuje, že by mohlo jít o nástroj z rozsáhlého arzenálu této severokorejské APT skupiny.
Stopy vedou i do střední Evropy
Původně neznámý DLL modul WinorDLL64 byl podle Esetu na bezpečnostní web VirusTotal nahrán z Jižní Koreje, krátce po zveřejnění příspěvku na blogu kyberbezpečnostní společnoti, a tím odhalil, jaké moduly malware Wslink stahuje a spouští.
Telemetrie společnosti Eset zaznamenala pouze několik detekcí loaderu Wslink v Severní Americe, na Blízkém východě a ve střední Evropě, a to včetně České republiky.
Společnost AhnLab ve své telemetrii také potvrdila oběti z Jižní Koreje, což je relevantní ukazatel vzhledem k tradičním cílům skupiny Lazarus a k tomu, že Eset zaznamenal pouze několik detekcí.
Zdroj: Eset