Společnost Eset informuje, že nejčastější hrozbou pro uživatele operačního systému macOS v Česku byl v únoru adware Pirrit. Bezpečnostní analytici ho ve sledovaném období detekovali ve více než třetině případů.
V porovnání s lednem se podle Esetu jedná o mírný pokles. Druhým nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS byl adware Bundlore, který se spolu s Pirritem objevuje v českém prostředí dlouhodobě.
„V tuto chvíli se nám stále potvrzuje naše predikce, že adware rozhodně nebude v případě platformy macOS v letošním roce oslabovat,“ říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti Eset v Brně.
Pozor na vyhledávání aplikací mimo AppStore
V únoru experti zaznamenali také návrat reklamního malwaru MaxOfferDeal, který využívá optimalizaci pro vyhledávače a sponzorovaný webový obsah. Jeho cílem jsou uživatelé, kteří vyhledávají nástroje a služby mimo oficiální obchod App Store, kde jsou zpravidla placené.
„Adware MaxOfferDeal se na internetu šíří prostřednictvím obsahu, na který může uživatel narazit při hledání populární aplikace, kterou se útočníci rozhodli pro tyto účely zneužít,“ vysvětluje Kropáč.
Uživatel podle něj jednoduše zadá název aplikace do internetového vyhledávače, dostane ale sponzorované a optimalizované výsledky vyhledávání, které jsou poskytnuty přímo výrobcem škodlivého kódu.
„Z minulosti například víme, že konkrétně na adware MaxOfferDeal mohli uživatelé narazit při vyhledávání aplikací jako Easy Meme Generator, Image To Excel convertor, Unzip nebo Weather display, a to při vyhledávání mimo oficiální obchod,“ upřesňuje Kropáč.
Bezpečnostní analytici uvádí, že účinnou prevencí v případě adwaru je stahování služeb a aplikací z oficiálních zdrojů, v případě platformy macOS tedy AppStore.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za únor 2022:
1. OSX/Adware.Pirrit (38,67 %)
2. OSX/Adware.Bundlore (6,67 %)
3. OSX/Adware.MaxOfferDeal (4,00 %)
4. OSX/TrojanDownloader.Adload (2,67 %)
5. OSX/Adware.Genieo (1,33 %)
Zdroj: Eset