Společnost Eset ve své pravidelné zprávě o hrozbách pro operační systém Android uvádí, že v České republice je stále aktuálním rizikem adware, který se šíří prostřednictvím falešných verzí online her.
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem byl v květnu adware Hiddad. Počet jeho detekcí vzrostl v květnu téměř dvojnásobně, přičemž příčinou tohoto vývoje může být nadcházející období letních měsíců spojených s prázdninami a dovolenými.
Bezpečnostní specialisté Esetu tak doporučují, aby uživatelé věnovali pozornost svým aktivitám na internetu a nestahovali aplikace a hry z neověřených zdrojů, jako jsou obchody třetích stran a internetová úložiště.
Eset upřesňuje, že i v květnu se trojský kůň Hiddad ukrýval ve falešných verzích her Block Sun Earth nebo Block Crazy Robo World. V obou případech se jedná o hry, ve kterých hráči podobně jako ve hře Minecraft staví svět z různých dílů a kostek.
Kliknutí na reklamu je risk
Adware Andreed, který po několik měsíců patřil k nejčastěji detekovaným škodlivým kódům na platformě Android v tuzemsku, se podle Esetu v květnu objevil pouze v necelé desetině všech případů. Oba typy adwaru pak také doplnil trojský kůň Triada.
Odborníci připomínají, že adware patří v Česku mezi nejrozšířenější kybernetická rizika a za vyšším počtem jeho detekcí stojí pravděpodobně to, že ho uživatelé v porovnání s jinými škodlivými kódy vnímají jako méně nebezpečný a zkrátka nepovažují za nutné se před ním chránit.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za květen 2023:
1. Android/Hiddad.BAQ trojan (49,94 %)
2. Android/Andreed trojan (9,43 %)
3. Android/Triada trojan (2,71 %)
4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,47 %)
5. Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (1,73 %)
6. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (1,73 %)
7. Android/TrojanDropper.Agent.GWO trojan (1,66 %)
8. Android/Hiddad.AYF trojan (1,60 %)
9. Android/Agent.ELP trojan (1,48 %)
10. Android/Agent.ELC trojan (1,48 %)
Zdroj: Eset