Společnost Eset zaznamenala zvýšený výskyt této hrozby i na počítačích českých uživatelů. Útočníci se podobně jako v minulosti na Facebook chatu vydávají za přátele. Daného uživatele nalákají na odkaz s vtipným videem.
„Českého uživatele by měl varovat již fakt, že s ním jeho český kamarád zničehonic komunikuje anglicky,“ uvedl v tiskovém oznámení Róbert Lipovský, malwarový analytik společnosti Eset.
Ke zhlédnutí videa si uživatel nejprve musí stáhnout přehrávač Flash. Ve skutečnosti se jedná o zamaskovaného trojského koně, který po stažení smaže legitimní antivirus a místo něj na počítač nainstaluje falešný antivirový program. Ten vypadá podobně jako původní program a může tak uživatele zmást. Eset tuto hrozbu detekuje pod názvem Win32/Delf.QCZ.
Dle statistických dat Eset ThreatSense.Net se hrozba nejčastěji šíří na Ukrajině (39% podíl), Česko je ve výskytu této hrozby mezi ostatními zeměmi na šesté pozici. Podobně agresivně se trojský kůň šíří i na Slovensku, které je na páté příčce.
Pět tipů, jak se bránit hrozbám na sociálních sítích:
- Nevyhnutelností je kvalitní antivirový software, který malware odhalí i odstraní.
- Pokud vás český uživatel zničehonic oslovuje anglicky, pravděpodobně se jedná o hrozbu.
- Neklikat na podezřelé adresy - varovat by měla například adresa složená pouze z čísel.
- Dodržovat bezpečnostní zásady pro používání sociálních sítí (nastavení soukromí a schvalování pouze dobře známých osob).
- Prověřovat aplikace, které v rámci sociálních sítí mají přístup k vašim údajům.
Zdroj: Eset